Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słabe dane osłabiły złotego

Za słabością odczytów sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej stoją przede wszystkim czynniki sezonowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskazania dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za kwiecień przyniosły negatywne zaskoczenia (odpowiednio -1,5 proc. r/r oraz 2,3 proc. r/r), pomimo oczekiwanych spadków wskaźników. Rynek ma jednak świadomość, iż za słabością odczytów stoją przede wszystkim czynniki sezonowe, a kolejne miesiące przyniosą powrót do zwyczajowych średnich.

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wstępną kontynuację wczorajszej słabości złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0795 PLN za euro, 3,6719 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,7093 PLN względem funta szterlinga oraz 3,9276 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,808 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło osłabienie złotego na bazie utrzymania silnego dolara (2-tygodniowe szczyty na USD) oraz wyraźne słabszych danych fundamentalnych z Polski. Wskazania dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za kwiecień przyniosły negatywne zaskoczenia (odpowiednio -1,5 proc. r/r oraz 2,3 proc. r/r), pomimo oczekiwanych spadków wskaźników.

Rynek ma jednak świadomość, iż za słabością odczytów stoją przede wszystkim czynniki sezonowe, a kolejne miesiące przyniosą powrót do zwyczajowych średnich. Na pewno jednak wczorajsze wskazania stanowiły swoisty sygnał ostrzegawczy z polskiej gospodarki.

Tradycyjnie w takim przypadku pod presją znalazł się polski złoty, a polski dług zanotował lokalne, nietrwałe umocnienie. W szerszym ujęciu złoty pozostaje jednak głównie pod wpływem czynników zewnętrznych (rynek bazowy) stąd obserwujemy lekki wzrost presji wynikający z mocniejszego dolara. W tle natomiast widoczne jest oczekiwanie na II turę wyborów prezydenckich w Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji NBP przedstawi zapiski z ostatniego posiedzenia RPP, gdzie Rada zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Publikacja ta nie powinna przynieść większych emocji, gdyż rynek jest świadomy, iż aktualne założenia wskazują na utrzymanie statusu wait&see i ewentualne rozpoczęcie podwyżek dopiero w 2016r. Ponadto ciekawie zapowiada się dzisiejsza aukcja długu o wartości 2-4 mld PLN po tym jak MF, z uwagi na czynniki rynkowe w postaci wzrostu rentowności, zdecydowało się odwołać poprzedni przetarg.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja na parach związanych z PLN nie uległa większej zmianie - w dalszym ciągu obserwujemy kontynuację lokalnego trendu wzrostowego na EUR/PLN. W przypadku USD/PLN przebity został opór na 3,6525 PLN, co powoduje, iż kolejny ważny zakres to 3,70 PLN. CHF/PLN w dalszym ciągu konsoliduje, a GBP/PLN zmaga się z oporem na 5,7150 PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarz walutowy, dziś w money, wiadomości, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz