Notowania

państwo islamskie
18.10.2014 17:38

Syria: Państwo Islamskie wysyła dodatkowe siły w rejon Kobane

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) skierowało dodatkowe siły w rejon oblężonego miasta Kobane na północy Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) skierowało dodatkowe siły w rejon oblężonego miasta Kobane na północy Syrii. W sobotę przeprowadziło nowy atak przeciwko kurdyjskim siłom samoobrony mimo trwających ataków z powietrza koalicji pod przywództwem USA.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w okolice kurdyjskiego Kobane przesunięto dodatkowe siły, a także amunicję i sprzęt bojowy z północnych prowincji Aleppo i Ar-Rakka, które są bastionem sunnickich ekstremistów w Syrii.

Jednocześnie dżihadyści z Państwa Islamskiego nasilili presję na punkt kontrolny na granicy z Turcją, położony na północ od Kobane; między piątkiem a sobotą odpalili w tamtym kierunku ponad 30 pocisków moździerzowych - przekazało Obserwatorium.

Według tego źródła w nocy wybuchły zacięte walki między kurdyjskimi oddziałami YPG a dżihadystami. W starciach tych zginęło 35 islamistów i trzech kurdyjskich bojowników. Ponadto dwóch rebeliantów z IS, w tym jeden 15-latek, zostało straconych po wzięciu do niewoli przez kurdyjskich obrońców Kobane, którym z pomocą przyszli syryjscy rebelianci.

Opanowanie Kobane umożliwiłoby dżihadystom przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

Wokół Kobane skoncentrowały się w piątek i sobotę dwa naloty międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. Uderzenia _ zniszczyły dwie pozycje dżihadystów _ - podało kierujące działaniami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM). W sumie Stany Zjednoczone przeprowadziły w ciągu tych dwóch dni 25 ataków z powietrza przeciwko Państwu Islamskiemu - 15 w Syrii i 10 w Iraku.

Obserwatorium podało, że w wyniku dwóch amerykańskich nalotów śmierć poniosło 10 cywilów w Syrii. Według tej relacji w piątek po ataku na instalację gazową w pobliżu miasta Chaszam we wschodniej prowincji Dajr az-Zaur zginęło siedmiu cywilów, a dzień wcześniej śmierć poniosły trzy osoby w ataku w północno-wschodniej prowincji Al-Hasaka.

Rzecznik Centralnego Dowództwa USA pułkownik Patrick Ryder oświadczył, że nie ma dowodów na poparcie tych twierdzeń, a wszelkie takie doniesienia są traktowane poważnie i sprawdzane. _ Mogę zapewnić, że przed każdą misją są podejmowane wszelkie środki ostrożności, aby nie zadać szkód cywilom _ - oznajmił.

Koalicja prowadzi bombardowania celów w Iraku od sierpnia, a we wrześnie rozszerzyła operację o Syrię. W kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii nie włączyła się Turcja, która obawia się, że wsparcie dla tamtejszych Kurdów poskutkuje wzmocnieniem bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którzy od 1984 roku walczą z Ankarą o autonomię.

Czytaj więcej w Money.pl
Kurdyjscy bojownicy wyparli dżihadystów Wcześniej IS kontrolowało 30 proc. Kobane, teraz utrzymuje mniej niż 20 proc. dzięki koalicji międzynarodowej.
Walka o Kobane. Nareszcie dobre wieści Kurdowie odbili z rąk dżihadystów m.in. plac, na którym znajduje się hala targowa oraz zespół ufortyfikowanych koszar syryjskich sił bezpieczeństwa.
USA bombardują Syrię. Ogromne zniszczenia W osobnych uderzeniach lotnictwa zaatakowano pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Iraku.
Tagi: państwo islamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz