Notowania

sąd
25.02.2015 07:08

We Włoszech sędziowie odpowiedzą za błędy. I to finansowo

Połowę rocznych zarobków może kosztować włoskiego sędziego jawny błąd w sztuce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SalFalko/Flickr)

Nawet połowę swojej rocznej pensji będzie musiał zapłacić sędzia, który popełnił jawny błąd w sztuce. Nowe prawo ma obowiązywać we Włoszech.

Włoski parlament przyjął nową ustawę, dotyczącą odpowiedzialności cywilnej sędziów. Sami zainteresowani są jej przeciwni.

Ktokolwiek uzna, że padł ofiarą niesprawiedliwego wyroku, ma prawo domagać się zadośćuczynienia. Nie od samego sędziego jednak, lecz od państwa. Ono z kolei może zażądać od sędziego ekwiwalentu w gotówce. Suma nie może jednak przekraczać jego sześciomiesięcznych zarobków.

Przeciwnicy nowego prawa obawiają się masowego zalewu sądów sprawami w tej materii. Sami sędziowie zaś twierdzą, że włoski wymiar sprawiedliwości nabierze charakteru klasowego. Przed wydaniem wyroku sąd długo się będzie zastanawiać nad jego ewentualnymi cywilnymi skutkami, zwłaszcza w przypadku osób zamożnych i wpływowych.

Przypomina się, że za odpowiedzialnością cywilną sędziów opowiadał się na przykład były premier Silvio Berlusconi, uważający się za ofiarę jawnej niesprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Wandalizm w Koloseum. Surowa kara 42-letni Rosjanin, który zwiedzał słynny amfiteatr z grupą znajomych, został aresztowany na gorącym uczynku przez karabinierów, gdy zdążył prawie do końca wyryć pokaźną literę K.
Chce od Skarbu Państwa 250 tysięcy złotych Odszkodowania domaga się Andreas S., syn Warmiaków, którzy w latach 70. XX w. wyjechali na stałe do RFN, pozostawiając w Gietrzwałdzie gospodarstwo rolne.
Berlusconi prosi o skrócenie swojej kary Były premier Włoch zwrócił się do sądu w Mediolanie o skrócenie o 45 dni wyznaczonej mu kary w postaci prac społecznych.
Nawalny nie przestrzega aresztu domowego Opozycjonista uznał, że przetrzymywanie go w areszcie domowym jest bezprawne.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz