Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka machina marketingu wykorzystuje wizerunek Franciszka

0
Podziel się:

Popularność, jaką się cieszy się papież całkowicie wbrew jego woli uruchomiono ogromny przemysł pamiątek i wydawnictw z nim związanych.

Wielka machina marketingu wykorzystuje wizerunek Franciszka
(CPP / Polaris/East News)

243 książki o papieżu Franciszku ukazały się we Włoszech w ciągu półtora roku jego pontyfikatu- to jeden z przykładów ogromnej mobilizacji specjalistów od marketingu i wydawców, do jakiej doszło po wyborze Jorge Bergoglio, głoszącego idee ubóstwa i umiaru.

Nie mające nic wspólnego z umiarem obecne _ handlowe _ zainteresowanie następcą Benedykta XVI przypomina, jak się zauważa, sytuację w pierwszych miesiącach i latach po wyborze Jana Pawła II, ale jest ona zarazem nieporównywalna z powodu wielkiego rozwoju mediów i całego przemysłu wydawniczego.

Znakomicie sprzedaje się, przyznają eksperci cytowani przez włoską prasę, wszystko, co ma związek z wizerunkiem papieża z Argentyny i z jego imieniem. Jego osoba oraz popularność , jaką się cieszy nie tylko wśród wiernych, sprawiły, że zupełnie niezależnie od niego i zdaniem watykanistów całkowicie wbrew jego woli uruchomiono ogromny przemysł pamiątek i wydawnictw z nim związanych.

To gigantyczna machina marketingowa, w której papież wykorzystywany jest jako _ marka sukcesu _- przyznaje wręcz specjalista w dziedzinie strategii komunikacji Bruno Ballardini, autor książki _ Lider taki, jak Franciszek _. Uwagę skupioną na papieżu, wykorzystywaną przez ekspertów od marketingu, tłumaczy też pokładanymi w nim nadziejami na to, że wyprowadzi Kościół z kryzysu.

O zainteresowaniu papieżem świadczy nie tylko 16 milionów obserwatorów jego profilu na Twitterze, ale także na przykład ogromny wzrost obrotów urzędu filatelistycznego i numizmatycznego Państwa Watykańskiego. Turyści i pielgrzymi masowo kupują znaczki i monety z wizerunkiem Franciszka.

Od wiosny wydawnictwo należące do byłego premiera Silvio Berlusconiego publikuje tygodnik _ Mój papież _. Wydano także komiksy o Franciszku dla dzieci. Jest też dla nich album z 400 naklejkami, opowiadający o jego życiu.

W kioskach z gazetami dużą popularnością cieszy się kolekcja różańców , nosząca imię papieża Bergoglio. Rozchwytywane są skórzane bransoletki, sprzedawane również z jego imieniem.

Od początku obecnego pontyfikatu notuje się znaczny wzrost liczby pielgrzymów przybywających do Rzymu, zwłaszcza z Argentyny, ale także z innych krajów Ameryki Południowej. To również jest tzw. efekt Franciszka.

W przyszłym roku na ekrany kin w kilku krajach jednocześnie wejdą dwa fabularne filmy o papieżu, nakręcone przez znanych włoskich reżyserów: Lilianę Cavani i Daniele Luchettiego. Filmy powstają zresztą wbrew woli Franciszka, który wyraźnie powiedział, że nie jest zadowolony z takich inicjatyw.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)