Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ernest Bryll o Irlandii Płn.: Społeczeństwu zależy na pokoju

0
Podziel się

Były ambasador w Irlandii Ernest Bryll uważa, że Irlandii Północnej nie grozi odrodzenie się konfliktu między katolikami i protestantami. Zdaniem Brylla, możliwy jest konsensus między tymi stronami, gdyż społeczeństwu zależy na pokoju.

bEiSUESt

W ostatnich dniach w prowincji wchodzącej w skład Wielkiej Brytanii od kul zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy i policjant.

Według rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, doniesienia z Irlandii Północnej są bardzo uproszczone. Ernest Bryll uważa, że kwestia konfliktu między katolikami i protestantami opiera się o trudną historię i nierozwiązane konflikty.

Były ambasador dodał, że w Irlandii Północnej żyją dwa oddzielne narody, które mają zupełnie odmienną historię, kulturę. "W zasadzie nie potrafią ze sobą żyć, a są do tego zmuszone"- mówił.

bEiSUESv

W ocenie Ernesta Brylla, żadna ze stron - ani Irlandia ani Wielka Brytania, do której należy prowincja Irlandii Północnej, nie chce konfliktu. Ostatnie zabójstwa funkcjonariuszy Bryll nazwał działaniami terrorystyczno - partyzanckimi.

Wczoraj późnym wieczorem w mieście Craigavon od kul zginął policjant.

Do zabójstwa przyznał się radykalny odłam Irlandzkiej Armii Republikańskiej - IRA Kontynuacja.

Dwa dni wcześniej terroryści z innego odłamu IRA - Prawdziwej Irlandzkiej Armii Republikańskiej - zastrzelili dwóch brytyjskich żołnierzy. Ciężko ranni zostali dwaj inni żołnierze oraz dwaj dostawcy pizzy - w tym 32-letni Polak.

bEiSUESW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)