Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KRS-TVP-postanowienie

0
Podziel się

Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisu czyli powierzenia pełnienia obowiązków prezesa TVP Włodzimierzowi Ławniczakowi - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

bEhHaUMR

KRS zatwierdził zawieszenie do 27 listopada 2010 roku prezesa Telewizji Polskiej Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. W pozostałej części wniosku, sąd odmówił wpisu.
Jak poinformowano IAR w biurze prasowym, przepis art. 383 par. 1 KSH, nie przewiduje czasowego "powierzenia" funkcji pełnienia obowiązków prezesa zarządu innemu członkowi zarządu. Takie "powierzenie" pełnienia obowiązków byłoby dopuszczalne tylko wówczas, gdyby zostało przewidziane przepisami prawa. Jednak w tym przypadku - jak poinformowano - takiej możliwości nie przewiduje ani Ustawa o Radiofonii i Telewizji, ani też Kodeks Spółek Handlowych. W związku z tym, uchwałę Rady Nadzorczej z dnia 27.08.2010r. o "powierzeniu" funkcji pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu członkowi zarządu, spółki należy uznać za sprzeczną z Kodeksem Spółek Handlowych. Uchwała nie może więc stanowić podstawy wpisu do rejestru.
Zdaniem Witolda Grabosia z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w telewizji publicznej rządzi obecnie Włodzimierz Ławniczak.
Krajowy Rejestr Sądowy odmówił Ławniczakowi wpisu czyli powierzenia pełnienia obowiązków prezesa TVP. KRS zatwierdził zawieszenie do 27 listopada 2010 roku prezesa Telewizji Polskiej Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego.
Witold Graboś argumentuje jednak, że postanowienie sądu oznacza, że sierpniowa uchwała Rady Nadzorczej, która dokonała zmian w zarządzie spółki, jest obowiązująca. Według niego TVP rządzi Włodzimierz Ławniczak i ma on pełnię kompetencji, nadaną mu przez radę nadzorczą. Dodaje, że sąd nie podważył uchwały, która wskazała prezesa.
W grudniu 2008 roku Krajowy Rejestr Sądowy uznał jednak legalność powołania Piotra Farfała na p.o. prezesa TVP. Witold Graboś zgadza się, że był to precedens, choć w polskim prawie precedensy nie obowiązują.
Witold Graboś dodaje, że w obecnej sytuacji w relacjach zewnętrznych telewizji publicznej, dotyczących kontraktów czy umów, być może będzie musiał się podpisywać cały zarząd czyli Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

bEhHaUNu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)