Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagroda Sacharowa po 23 latach

0
Podziel się
bEqDzUdN

W Parlamencie Europejskim odbyła się niezwykła ceremonia. Liderce Birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi wręczona została nagroda imienia Sacharowa, przyznana jej przez Parlament w 1990 roku. Nie mogła jej osobiście odebrać, bowiem uwięziona została przez birmańską juntę wojskową.
"Jest pani wielkim symbolem wolności i demokracji" - powiedział wręczając Aung San Suu Kyi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Podkreślił, że pomimo ponad dwudziestu lat spędzonych w areszcie, jest przykładem kobiety, która nie dała się złamać i kontynuowała walkę o demokrację i wolność narodu birmańskiego. Pokazała, iż można zwyciężyć.
Aung San Suu Kyi w bardzo osobistym wystąpieniu podkreśliła, że prawo wyrażania opinii i zadawania pytań, jest podstawą rozwoju społeczeństwa. Obywatele Birmy dopiero się tego uczą. Co jest już - jak podkreśliła - częścią zwycięstwa. Powiedziała, iż obecnie przyszedł czas na zmianę konstytucji i wykreślenia z niej wszechwładnej roli wojska. Wojska, którego rolę docenia, także dlatego, że jej ojciec był jego założycielem. Nie może jednak być tak, aby ludzie nie pochodzący z wyboru, narzucali swe prawa całemu społeczeństwu - stwierdziła Aung San Suu Kyi. Dodała, iż Patron Nagrody profesor Sacharow na pewno przyznałby jej rację.
Wystąpienie posłowie nagrodzili owacyjnymi długimi brawami.

IAR

bEqDzUeq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)