Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja-Polacy-cmentarze

0
Podziel się

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych polscy dyplomaci złożyli kwiaty na grobach Polaków zamordowanych w Rosji w czasie represji stalinowskich. Znicze zapłonęły również w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku, gdzie 10 kwietnia zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób.

bEhMcYCZ

W Moskwie biało - czerwone wieńce spoczęły na symbolicznych grobach przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 1945 - 46 przez NKWD. Na Cmentarzu Dońskim znajdują się symboliczne mogiły ostatniego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i działacza państwa podziemnego Stanisława Jasiukiewicza.
Hołd oddano również polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku. Największe takie cmentarze znajdują się w Katyniu i Miednoje, ale jak powiedział Polskiemu Radiu działacz stowarzyszenia obrony praw człowieka Memoriał Aleksandr Gurianow "takich cmentarzy na terenie Rosji są setki". Według Gurianowa, Polacy po 1939 roku i po zakończeniu II wojny światowej byli więzieni i umierali w setkach rosyjskich łagrów. Przy każdym takim obozie był cmentarz, na którym są ich groby. Dziś najczęściej pamiętają o nich przedstawiciele rosyjskiej Polonii i lokalni działacze organizacji obrony praw człowieka.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEhMcYDC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)