Notowania

szczyt
16.12.2010 17:22

UE-szczyt-start

W Brukseli rusza unijny szczyt z udziałem przywódców 27 krajów. Główny temat to powołanie funduszu pomocowego dla bankrutów w strefie euro i - co się z tym wiąże - zmiany w traktacie lizbońskim. Dokument, który zaledwie rok temu wszedł w życie, już wymaga zmian w związku z kryzysem. Obecne zapisy nie pozwalają bowiem na wspieranie finansowe krajów strefy euro, które są w potrzebie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotychczasowa pomoc dla Grecji oraz Irlandii może być uznana za nielegalną i sprawą już zajmuje się niemiecki sąd konstytucyjny, stąd pospieszne prace nad utworzeniem stałego funduszu pomocowego i zapisanie tego w traktacie. Jest w tej sprawie zgoda krajów członkowskich. Szczegóły dotyczące warunków przyznawania pomocy i wysokości funduszu zostaną ustalone później. "Europa pokazała, że pod ścianą potrafi szybko podejmować decyzje" - skomentował komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski. Fundusz pomocowy będą tworzyć kraje strefy euro, ale Polska też chciałaby uczestniczyć w tych pracach. Otwarte pozostaje pytanie, na jakich zasadach. Polscy europosłowie chcą na przykład, by miała prawo głosu, a nie tylko status obserwatora. Jest jeszcze ostatnia sprawa - przyszły, wieloletni budżet Unii po 2013 roku. Wydaje się, że na szczycie wbrew zapowiedziom nie padną przedwczesne deklaracje dotyczące ograniczenia wydatków. Zapowiadała to Wielka Brytania, ale ostatnio pojawiły się głosy, że zrezygnuje i nie będzie
stawiała sprawy na ostrzu noża. Spory na szczycie spowodowałyby nerwowe reakcje na rynkach finansowych, a Brytyjczycy mają spore udziały w irlandzkim sektorze bankowym, który obecnie wymaga wsparcia.

Tagi: szczyt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz