Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barclays Capital nieznacznie podwyższył prognozę dla eurostrefy

0
Podziel się:

Bank Barclays Capital nieznacznie podwyższył o 0,1 pkt proc. prognozę PKB dla
eurostrefy za 2013 r. do -0,3 proc. rdr z -0,4 proc. rdr. Za 2014 r. utrzymał ją bez zmian na
poziomie 1,3 proc. rdr. W II kw. br. PKB eurolandu przyrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym.

bEDuJnuJ

Bank Barclays Capital nieznacznie podwyższył o 0,1 pkt proc. prognozę PKB dla eurostrefy za 2013 r. do -0,3 proc. rdr z -0,4 proc. rdr. Za 2014 r. utrzymał ją bez zmian na poziomie 1,3 proc. rdr. W II kw. br. PKB eurolandu przyrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym.

"Wprawdzie Siedemnastka wychodząc z recesji w II kw. br. wykazała pewne oznaki odzyskiwania równowagi, ale ożywienie będzie stopniowe. Głównym powodem przytłumionej perspektywy jest brak oczywistego motoru wzrostu" - zaznaczył bank w komentarzu (Outlook: Euro Area).

"Innymi przeszkodami szybszego ożywienia jest segmentacja rynku, trudnodostępny kredyt i proces oddłużania w zadłużonych państwach śródziemnomorskich i Irlandii. Czynniki te, choć ustępują powodują, że gospodarka będzie się rozkręcać powoli" - tłumaczy bank.

bEDuJnuL

Za źródła ryzyka dla swej prognozy, bank uznaje postępujące oddłużenie sektora bankowego i zjawiska globalne. Dodatkowo bank nie wyklucza przejściowego wzrostu napięcia w Grecji i Portugalii, których finanse będą w najbliższym czasie pod lupą.

Barclays Capital spodziewa się "intensywnych", jak je nazywa negocjacji Trojki z rządem Portugalii, który wystąpił o poluzowanie uzgodnionych wskaźników, w czasie, gdy nowe podejście MFW akcentuje ścisłe podejście do programu ratunkowego.

"Portugalia w najbliższych miesiącach ściągnie na siebie uwagę rynków zwłaszcza, że nowy program pomocy okaże się konieczny, a zapewnienie krajowi możliwości spłaty długu w dłuższym okresie wymagać będzie umorzenia części zobowiązań" - napisali analitycy.

"W Grecji przegląd realizacji programu pomocowego skoncentruje się na reformach strukturalnych i konieczności wprowadzenia w życie wszystkich postanowień określonych w liście intencyjnym. Wprawdzie obecny program ratunkowy wymagać będzie dalszych 11 mld euro do 2016 r., jest coraz bardziej jasne, że sprowadzenie długu do 110 proc. PKB w 2022 r. wymagać będzie dalszego oddłużenia" - dodali.

bEDuJnuR

Barclays Capital obniżył też prognozy dla niektórych rynków wschodzących m. in. Rosji, Turcji i RPA, ale utrzymał je dla Europy Centralnej i Wschodniej oczekując stopniowej poprawy, z wyjątkiem Węgier, którym podniósł prognozę za 2014 r. do 2 proc. Dla Polski za lata 2013-14 bank przewiduje 0,9 proc. rdr oraz 2,9 proc. rdr.(PAP)

asw/ drag/

bEDuJnvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)