Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS o polityce zagranicznej rządu i prezydenta

0
Podziel się:

Większość ankietowanych Polaków (64 proc.)
pozytywnie ocenia politykę zagraniczną rządu Donalda Tuska.
Działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie jako
dobre określa 35 proc. respondentów - wynika z wrześniowego
sondażu CBOS przesłanego we wtorek PAP.

*Większość ankietowanych Polaków (64 proc.) pozytywnie ocenia politykę zagraniczną rządu Donalda Tuska. Działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie jako dobre określa 35 proc. respondentów - wynika z wrześniowego sondażu CBOS przesłanego we wtorek PAP. *

22 proc. ankietowanych sceptycznie odnosi się do polityki zagranicznej rządu. W przypadku prezydenta wskaźnik ten wynosi 55 proc.

Ankietowani przez CBOS są zgodni - według 86 proc. z nich prezydent i rząd "raczej rywalizują" ze sobą w sprawach dotyczących polityki zagranicznej. O tym, że ze sobą współpracują jest przekonanych 7 proc. Tyle samo nie ma w tej kwestii zdania.

Największy odsetek respondentów dostrzega różnicę w poglądach prezydenta i rządu na politykę zagraniczną w sprawie Rosji (55 proc.) i UE (47 proc.). Zbieżność zdań Lecha Kaczyńskiego i gabinetu Donalda Tuska ankietowani zauważają w ich podejściu do Gruzji (51 proc.) i Ukrainy (49 proc.)

Ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że głównym celem polityki zagranicznej Polski powinno być wzmocnienie współpracy w Unii Europejskiej. 47 proc. respondentów sądzi, że najważniejsza jest poprawa stosunków z Rosją.

Współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i utrzymanie strategicznego sojuszu z tym państwem uznaje za jeden z głównych celów naszej polityki zagranicznej 34 proc. badanych. 20 proc. wskazuje w tym kontekście wsparcie dla państw powstałych na terenie byłego ZSRR, takich jak: Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia.

Dla zwolenników SLD i PSL poprawa stosunków z Rosją jest ważna niemal równie często jak współpraca na forum UE. (odpowiednio 71 i 75 proc.). Zwolennicy PO za najważniejsze uważają wzmocnienie współpracy na forum UE (68 proc.).

Wyborcy PiS oceniają, że utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi (52 proc.) jest ważniejsze niż współpraca na forum UE (47 proc.). Zwolennicy PiS częściej niż inni wskazują na wsparcie dla państw byłego ZSRR jako na jeden z głównych celów polskiej polityki zagranicznej (34 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-9 września 2008 r. na liczącej 1070 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

tgo/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)