Notowania

wiadomości
25.08.2011 16:06

Egipt: Egipcjanin, który zdarł flagę Izraela, dostał nagrodę

Gubernator jednej z egipskich prowincji nagrodził Egipcjanina, który podczas sobotniego protestu zdarł izraelską flagę z budynku ambasady w Kairze. Nagroda to praca, mieszkanie i honorowa tarcza - pisze w czwartek egipska prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gubernator jednej z egipskich prowincji nagrodził Egipcjanina, który podczas sobotniego protestu zdarł izraelską flagę z budynku ambasady w Kairze. Nagroda to praca, mieszkanie i honorowa tarcza - pisze w czwartek egipska prasa.

Ahmad al-Szahat miał swoje 15 minut sławy, kiedy setki ludzi demonstrowały nocą z piątku na sobotę pod ambasadą Izraela. Wspiął się na wysoki budynek, zdarł flagę Izraela. Tłum zagrzewał go okrzykami i wiwatował, kiedy Szahat ściągał flagę. Nagrania wideo tej akcji obiegły internet, a na Twitterze ukazały się setki komentarzy.

Do protestu doszło w ubiegły piątek po zabiciu pięciu egipskich pograniczników podczas izraelskiej operacji przeciwko sprawcy wcześniejszego zamachu, w którym zginęło ośmiu Izraelczyków.

Izrael nie wziął odpowiedzialności za śmierć egipskich funkcjonariuszy. Napisał w oświadczeniu, że zginęli oni "podczas ataku terrorystycznego na granicy" egipsko-izraelskiej.

Egipt twierdzi, że zostali oni zabici podczas ostrzału z izraelskiego śmigłowca, który uczestniczył w pościgu za grupą sprawców serii zamachów z ubiegłego czwartku pod izraelskim kurortem Ejlat, przy granicy z Egiptem. Zginęło w nich ośmiu Izraelczyków, a ponad 30 zostało rannych. Zdaniem Izraela palestyńscy terroryści wtargnęli na terytorium państwa żydowskiego właśnie z Egiptu, a po zamachach część z nich zdołała zbiec z powrotem w tamtą stronę.

Protestujący w Kairze żądali wydalenia z kraju ambasadora państwa żydowskiego, zamknięcia placówki i rewizji układu pokojowego między obu państwami.

Przeprosin za incydent graniczny domagają się też wszyscy liczący się kandydaci na prezydenta Egiptu.

W rodzinnym mieście Szahata, Szarkii, na specjalnym zebraniu gubernator prowincji przekazał mu klucze do mieszkania oraz zapewnił o możliwości pracy w miejscowym kamieniołomie - napisała gazeta "Al-Achbar". Zamieściła też zdjęcie Szahata odbierającego z rąk gubernatora tarczę w czerwonym etui.

Jak pisze agencja Reutera, uhonorowanie Szahata ukazuje wyraźnie zmianę oficjalnego stanowiska Egiptu wobec Izraela po powstaniu, które obaliło prezydenta Hosniego Mubaraka i po objęciu władzy przez wojsko.

Zabicie egipskich pograniczników doprowadziło do sporu dyplomatycznego z Tel Awiwem; Kair zagroził odwołaniem swego ambasadora i domaga się przeprosin. Izrael jednak ich nie składa, twierdząc, że nadal bada okoliczności zabicia pograniczników.

Egipscy działacze, w tym ugrupowania obywatelskie, które przewodziły protestom przeciwko Mubarakowi, zapowiadają na piątek kolejną manifestację przed ambasadą Izraela, domagając się wydalenia izraelskiego ambasadora i zamknięcia ambasady. (PAP)

klm/ mc/

9649874 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz