Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Herta Mueller - gościem Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada

0
Podziel się:

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Mueller, Amos Oz i Claude Lanzmann
będą gośćmi odbywającego się w listopadzie w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im.
Josepha Conrada - poinformowali w poniedziałek organizatorzy imprezy.

bEKeWgrV

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Mueller, Amos Oz i Claude Lanzmann będą gośćmi odbywającego się w listopadzie w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada - poinformowali w poniedziałek organizatorzy imprezy.

Druga edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem "Inne światy, inne języki".

"Conrad mierzył się z innością na różne sposoby. Postanowiliśmy przyjrzeć się pasjonującemu zjawisku, jakim jest inność w kulturze i możliwość poznania innych kultur. To festiwal różnego rodzaju zderzeń i spotkań, których zakończenia wcale nie jestem pewien" - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Michał Paweł Markowski.

bEKeWgrX

Dodał, że do Krakowa zaproszono 15 gości z zagranicy. Swój udział w festiwalu potwierdzili już: niemiecka pisarka rumuńskiego pochodzenia, laureatka literackiego Nobla 2009 Herta Mueller, izraelski pisarz i eseista Amos Oz, francuski reżyser i dokumentalista Claude Lanzmann, pochodząca z Iranu francuska autorka komiksów Marjane Satrapi, amerykański pisarz o libańskich korzeniach Rabih Alameddine oraz ukraiński poeta, pisarz, tłumacz i muzyk Jurij Andruchowycz.

"To są autorzy, którzy z opisywania fascynacji i zagrożeń innością uczynili swój zawód" - mówił Markowski.

W ramach Festiwalu, który potrwa od 2 do 7 listopada zaplanowano niemal 60 wydarzeń. Jak twierdzą organizatorzy, podczas pierwszej jego edycji doskonale sprawdziła się interdyscyplinarna formuła, a 44 imprezy przygotowane w 2009 r. przyciągnęły w sumie ponad 9 tys. widzów. W tym roku także oprócz spotkań z pisarzami, dyskusji o literaturze i lekcji czytania dla młodzieży będą wystawy, koncerty, spektakle i projekcje filmowe. Będą spotkania poświęcone m.in. twórczości Paula Celana i postaci Izaaka Cylkowa - rabina, tłumacza Biblii z jęz. hebrajskiego na polski. Jako "jedną z najważniejszych debat intelektualnych XXI wieku" Markowski zapowiedział spotkanie z Claude'em Lanzmannem.

"Wydarzeniem teatralnym będzie polska premiera sztuki, która powstała w oparciu o dramat Tadeusza Słobodzianka +Nasza klasa+" - mówił Piotr Mucharski, dyrektor programowy Festiwalu. Sztuka była wystawiana w The National Theatre w Londynie.

bEKeWgsd

Lekcje czytania dla licealistów poprowadzą podczas festiwalu: laureat Paszportu "Polityki" Piotr Paziński, Joanna Bator, Inga Iwasiuk i Cezary Wodziński. Do tej pory w całej Polsce odbyło się 35 takich lekcji z udziałem ok. 2 tys. młodych ludzi i kilkudziesięciu autorów.

Jak poinformował w poniedziałek Markowski, trwają starania, by podczas kolejnych edycji festiwal miał też swoją odsłonę w USA. Festiwal im. Conrada, podobnie jak przed rokiem, zbiega się w czasie z Targami Książki w Krakowie. Organizatorami festiwalu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja "Tygodnika Powszechnego".(PAP)

wos/ abe/ bk/

bEKeWgsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)