Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopyciński o projekcie budżetu: spodziewany wariant

0
Podziel się:

To spodziewany wariant - tak wiceprzewodniczący klubu Ruchu Palikota
Sławomir Kopyciński komentuje projekt budżetu na 2012 roku przyjęty we wtorek przez rząd. Jego
zdaniem, założenia budżetu są "optymistyczne, ale przy dobrej koniunkturze do osiągnięcia".

To spodziewany wariant - tak wiceprzewodniczący klubu Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński komentuje projekt budżetu na 2012 roku przyjęty we wtorek przez rząd. Jego zdaniem, założenia budżetu są "optymistyczne, ale przy dobrej koniunkturze do osiągnięcia".

"Wariant, który został przyjęty przez rząd, był oczywiście wariantem najbardziej spodziewanym przez nas wszystkich. Myślę, że to jest właściwy wybór, akurat w tym wypadku, pana ministra Rostowskiego i pana premiera - ocenił projekt Kopyciński. - Co do założeń, nie kryjmy tego, że one są bardzo optymistyczne, ale przy dobrej koniunkturze oczywiście do osiągnięcia".

Zdaniem Kopycińskiego, "największym dziś problemem dla budżetu i dla stabilności finansów publicznych pozostaje w dalszym ciągu kurs złotówki w stosunku do euro". "I tutaj widzę główne zagrożenie dla tego budżetu, bo warto przypomnieć, że na przestrzeni 12 miesięcy, według Europejskiego Banku Centralnego, wartość złotówki spadła w stosunku do euro o 45 gr" - powiedział.

"Na szczegółową analizę przyjdzie oczywiście czas. Być może rozczarowuje brak oszczędności, jeśli chodzi o administrację" - dodał.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt budżetu na 2012 rok. W dokumencie założono, że w przyszłym roku deficyt nie przekroczy 35 mld zł, a wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB. Premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu powiedział, że budżet na przyszły rok będzie "skrajnie odpowiedzialny".

Na początku listopada minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że przygotuje trzy warianty budżetu na 2012 rok, w zależności od założeń wzrostu gospodarczego. Pierwszy wariant "umiarkowanego spowolnienia" w przyszłym roku zakładał wzrost PKB o 3,2 proc., drugi wariant "średniego spowolnienia" - wzrost PKB o 2,5 proc., a trzeci "wariant recesyjny" - ze spadkiem PKB o 1 proc.

Kopyciński pytany był też o zapowiedź premiera, który na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że projekt dotyczący podniesienia składki rentowej powinien wejść w życie z dniem 1 lutego 2012 roku.

"To jest bardzo złe rozwiązanie - podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy" - uważa poseł Ruchu Palikota. W jego opinii, "uderzy to zwłaszcza w małe i średnie przedsiębiorstwa" oraz będzie czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy.(PAP)

sdd/mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)