Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Tomasz Stańko New York Quartet wystąpi w klubie Studio

0
Podziel się

Znany jazzman Tomasz Stańko i jego New York Quartet wystąpią we wtorek w
krakowskim klubie Studio. Na koncercie publiczność usłyszy utwory z ostatniego albumu artysty -
"Wisława". Płyta jest dedykowana zmarłej w 2012 roku poetce Wisławie Szymborskiej.

bErSALFN

Znany jazzman Tomasz Stańko i jego New York Quartet wystąpią we wtorek w krakowskim klubie Studio. Na koncercie publiczność usłyszy utwory z ostatniego albumu artysty - "Wisława". Płyta jest dedykowana zmarłej w 2012 roku poetce Wisławie Szymborskiej.

Nagranie powstało w nowojorskim Avatar Studios w czerwcu 2012 r. Grającemu na trąbce Stańce towarzyszą: pianista David Virelles, perkusista Gerald Cleaver i kontrabasista Thomas Morgan.

Premierowe wykonanie utworów z "Wisławy" odbyło się w Operze Krakowskiej ponad pół roku temu. Muzykę, którą publiczność wówczas usłyszała, sekretarz Szymborskiej Michał Rusinek określił podtrzymaniem dialogu z poezją. "To chyba najwyższa i najwartościowsza forma upamiętnienia" - mówił w Operze Krakowskiej Rusinek.

bErSALFP

Materiał na płycie Stańki nawiązuje do hard-bopowej i awangardowej strony twórczości polskiego trębacza. Płytę otwiera i zamyka kompozycja tytułowa, utrzymana w balladowej konwencji utworów z poprzednich płyt Stańki m.in. "Suspended Night" (2004) czy "Dark Eyes" (2009).

Muzyka Stańki i poezja Szymborskiej pierwszy raz spotkały się 45 lat temu. Wtedy kompozytor jazzowy Krzysztof Komeda ze swoim zespołem (Stańko był członkiem grupy) w Baden Baden próbował zrealizować nagranie łączące jazz z recytacją wierszy polskich poetów w przekładzie Karla Dedeciusa. W rezultacie, na płycie wyprodukowanej przez Joachima E. Berendta (obok tekstów m.in. Wittlina, Miłosza, Iłłakowiczówny i Grochowiaka) znalazły się dwa wiersze noblistki: "Przyjaciołom" oraz jeden z "Ogłoszeń drobnych".

Później do utworów poetki trębacz grał m.in. w 2009 r. w Operze Krakowskiej podczas wieczoru autorskiego promującego tom "Tutaj". Niektóre improwizacje, wykonane wówczas przez muzyka, zostały rozwinięte w kompozycje znajdujące się w albumie "Wisława", m.in. "Tutaj-Here", "Mikrokosmos" i "Metafizyka".

Jak pisze Stańko w notatce dołączonej do najnowszego albumu: "Lekturze słów Wisławy Szymborskiej zawdzięczam wiele pomysłów i inspiracji. Spotkania z Nią i współgranie z Jej poezją nadały rozmach także i tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem dedykować Jej pamięci".

bErSALFV

Tomasz Stańko ur. 1942 r. w Rzeszowie. Jest jednym z najbardziej znanych polskich trębaczy jazzowych. Debiutował w 1962 r. w zespole Jazz Darings. Rozgłos przyniosła mu gra w grupie pianisty Krzysztofa Komedy. Po rozpadzie kwartetu Komedy rozpoczął pracę na własną rękę. Współpracował z takimi muzykami jak Cecil Taylor, Tony Oxley, Dave Holland, Don Cherry i Jan Garbarek. Zapraszał do nagrywania i koncertowania także polskich muzyków, m.in. Marcina Wasilewskiego, Marcina Maseckiego i Michała Miśkiewicza. Jest również autorem muzyki do takich filmów jak "Reich" oraz "Pożegnanie z Marią". Jest dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej. W 2012 r. Stańko obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. (PAP)

bko/ abe/

bErSALGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)