Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP: stabilizacja lub niewielkie przyspieszenie akcji kredytowej

0
Podziel się:

W najbliższych kwartałach można spodziewać się stabilizacji lub
niewielkiego przyspieszenia tempa akcji kredytowej - wynika z raportu NBP o stabilności systemu
finansowego.

W najbliższych kwartałach można spodziewać się stabilizacji lub niewielkiego przyspieszenia tempa akcji kredytowej - wynika z raportu NBP o stabilności systemu finansowego.

"Prognozy gospodarcze na lata 2014-2015 wskazują, że perspektywy wzrostu kredytów poprawiły się od momentu publikacji poprzedniej edycji Raportu. W najbliższych kwartałach można spodziewać się stabilizacji lub niewielkiego przyśpieszenia tempa akcji kredytowej" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie NBP.

"Bardziej zdecydowane odbicie kredytów dla przedsiębiorstw może nastąpić po kilku kwartałach wyższego tempa wzrostu gospodarczego. Projekcja makroekonomiczna NBP przewiduje tempo wzrostu gospodarczego w latach 2014-2015 na poziomie około 3 proc. Wydaje się więc, że nieco większego przyśpieszenia tempa wzrostu kredytów dla sektora przedsiębiorstw można się spodziewać w II połowie 2014 r." - dodano.

Autorzy raportu zaznaczają, że perspektywy wzrostu kredytów konsumpcyjnych poprawiły się na skutek złagodzenia wymogów Rekomendacji T, w szczególności wprowadzenia możliwości udzielania kredytów z wykorzystaniem uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta.

"Dotychczas jednak tylko kilkanaście banków odnotowało wzrost kredytów konsumpcyjnych, w tym nie wszystkie banki specjalizujące się w kredytach dla gospodarstw domowych" - napisano.

"Pewna wstrzemięźliwość części banków w stosowaniu złagodzonych kryteriów udzielania kredytów może wynikać ze strat poniesionych na kredytach konsumpcyjnych udzielonych w latach 2007-2009, tj. w okresie wzmożonej konkurencji o ten segment rynku i łagodnej polityki kredytowej. Istotne ograniczenie odsetka banków odnotowujących straty na portfelach kredytów konsumpcyjnych widać dopiero od końca 2011 r." - dodano.

Z raportu NBP wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe wydaje się stabilny.

"Miesięczne przyrosty wartości portfeli banków zwiększają się, mimo rosnących wartości spłat kredytów. Wzrost dostępności kredytowej mieszkań i względna stabilizacja cen nieruchomości mogą przyczynić się do ustabilizowania dynamiki kredytów mieszkaniowych przy wyższych wartościach nowo udzielonych kredytów" - napisano.

Autorzy raportu NBP wskazują, że dodatkowym wsparciem dla kredytów mieszkaniowych może być rządowy program wspierania wybranych grup kredytobiorców w zakupie mieszkania +Mieszkanie dla Młodych+ (MdM), którego wejście w życie zaplanowane jest na 2014 rok.

"Można szacować, że przy obecnych cenach rynkowych mieszkań i zakładanych limitach w programie MdM, około 10-15 proc. transakcji zawartych w największych miastach zmieściłoby się w limitach. Nie można jednak wykluczyć, że wprowadzenie subwencji przewidzianych programem MdM może przyczynić się do wzrostu cen mieszkań i ograniczenia ich dostępności kredytowej. Ryzyko to jest jednym z czynników, dla których wprowadzenie MdM nie wydaje się korzystne" - napisano.(PAP)

jba/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)