Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Netanjahu zapowiedział batalię przeciw "delegitymizacji" Izraela

0
Podziel się:

Izraelski premier Benjamin Netanjahu zapowiedział w piątek
podjęcie "długiej, być może wieloletniej batalii" przeciwko "delegitymizacji" Izraela, za jaką
uznał raport w sprawie izraelskiej ofensywy w Gazie, zaaprobowany w Genewie przez 25 państw na
posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ - poinformowały w sobotę izraelskie media.

*Izraelski premier Benjamin Netanjahu zapowiedział w piątek podjęcie "długiej, być może wieloletniej batalii" przeciwko "delegitymizacji" Izraela, za jaką uznał raport w sprawie izraelskiej ofensywy w Gazie, zaaprobowany w Genewie przez 25 państw na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ - poinformowały w sobotę izraelskie media. *

Raport potępia zbrodnie wojenne Izraela podczas tej ofensywy, przeprowadzonej na przełomie roku w Strefie Gazy.

Przeciwko raportowi, sporządzonemu przez słynnego południowoafrykańskiego prawnika żydowskiego pochodzenia Richarda Goldstone'a, głosowało w piątek sześć państw, w tym Stany Zjednoczone i Włochy, podczas gdy cztery, m.in. Francja i W. Brytania, wstrzymały się od głosu.

Raport Goldstone'a piętnuje także zbrodnie popełniane przez bojowników islamskiego Hamasu rządzącego w Strefie Gazy.

Rezolucja przyjęta w Genewie przez Radę Praw Człowieka oskarża państwo żydowskie o odmowę współpracy z ONZ-owską misją badającą zbrodnie w Gazie. Wnioskuje również, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ, jeśli Izrael i Hamas nie wdrożą solidnych dochodzeń w sprawie wydarzeń, przekazała sprawę ofensywy w Gazie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

W czasie tej trzytygodniowej ofensywy izraelskiej pod kryptonimem "Płynny Ołów" zginęło 1387 Palestyńczyków, w większości cywilów, i 13 Izraelczyków.

"Przygotujemy się do delegitymizacji tych, którzy chcą nas zdelegitymizować" - oświadczył Netanjahu po posiedzeniu, w którym uczestniczyli m.in. minister obrony Ehud Barak, szef MSZ Awigdor Lieberman i szef resortu sprawiedliwości Jakow Neeman.

Brytyjski premier Gordon Brown i prezydent Francji Nicolas Sarkozy w listach do Netanjahu wzywają go do przeprowadzenia "niezależnego i przejrzystego dochodzenia w sprawie wydarzeń w Gazie". Jednocześnie podkreślają, że uznają prawo Izraela do obrony przez terroryzmem. (PAP)

ik/ kar/

45960314955565

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)