Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Nie będzie prawa weta dla Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Przebywający z wizytą w USA przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso stanowczo sprzeciwił się przyznaniu Rosji weta w tej kwestii.

Przebywający z wizytą w USA przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso zapowiedział dalsze konsultacje Unii Europejskiej z Rosją w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, ale stanowczo sprzeciwił się przyznaniu jej weta w tej kwestii.

"Ta sprawa powinna być omawiana w dialogu z Rosją, ale uważam, że nie powinniśmy się zgodzić, aby jakiekolwiek mocarstwo miało prawo weta odnośnie tego, co robią suwerenne państwa UE. Każde z nich ma prawo wejść z innymi państwami w układy dotyczące ich bezpieczeństwa" - powiedział Barroso w wywiadzie dla telewizji CNN.

Stany Zjednoczone proponują Polsce i Czechom umieszczenie na ich terytorium elementów systemu obrony antyrakietowej (NMD). Rosja protestuje przeciw tym planom i odrzuca amerykańskie oferty współpracy w sprawie tarczy.

Ostatnio prezydent Władimir Putin w związku z tarczą zagroził wycofaniem się Rosji z układu o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE).

Barroso określil tę zapowiedź jako "bardzo rozczarowującą". Zapytany, czy obawia się w związku z tym powrotu zimnej wojny, odpowiedział jednak przecząco.

"Myślę, że jeszcze nie jesteśmy w stanie zimnej wojny i mam nadzieję, że nigdy nie będziemy" -- oświadczył. Poinformował, że pod koniec maja wybierze się do Rosji z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, której kraj sprawuje obecnie przewodnictwo UE, aby "omówić sporne sprawy z prezydentem Putinem".

"Nasza koncepcja polega na tym, żeby konstruktywnie współpracować z Rosją. To bardzo ważne. Rosjanie to nasi sąsiedzi w Europie. W pełni szanujemy Rosję i jej politykę. Musimy jednak powiedzieć naszym rosyjskim partnerom, że mamy pewne obawy co do praw człowieka i rządów prawa w Rosji" - dodał przewodniczący Komisji Europejskiej.

Barroso i kanclerz Angela Merkel spotykają się w poniedziałek w Białym Domu z prezydentem Georgem W. Bushem. Oczekuje się, że tarcza antyrakietowa w Europie i stosunki z Rosją będą głównym tematem szczytu UE-USA.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)