Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka Polonia apeluje do Borusewicza o wsparcie

0
Podziel się:

Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki zaapelował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wsparcie.

Niemiecka Polonia apeluje do Borusewicza o wsparcie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Utknęliśmy w gąszczu biurokracji niemieckiej _ - powiedział Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki na spotkaniu z Bogdanem Borusewiczem (na zdjęciu) w Akwizgranie, w zachodnioniemieckim kraju związkowym Północna Nadrenia-Westfalia. *_ - Oporność materii jest potworna _ - dodał szef gremium zrzeszającego największe działające w Niemczech organizacje i stowarzyszenia polonijne.Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech wyraził rozczarowanie tempem realizacji przez stronę niemiecką ustaleń uzgodnionych rok temu przy okrągłym stole i zaapelował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wsparcie.

Zdaniem Lewickiego strona niemiecka traktuje postulaty polskich organizacji niepoważnie. _ - Proszę nam pomóc _ - zwrócił się do Borusewicza.

Marszałek Senatu przybył do Akwizgranu na rozdanie przyznawanych przez Polonię nagród _ Polonicus _ za zasługi dla Polaków mieszkających na obczyźnie. Towarzyszy mu grupa senatorów zajmujących się problematyką polonijną.

Po wielomiesięcznych negocjacjach przedstawiciele Polski i Niemiec podpisali 12 czerwca 2011 r. wspólne oświadczenie w sprawie wspierania Polaków w Niemczech. Berlin zobowiązał się między innymi do utworzenia w tym roku w stolicy Niemiec biura reprezentującego organizacje polskie w Niemczech, polskiego portalu internetowego oraz Centrum Dokumentacji w Bochum, a także do ułatwienia niemieckiej Polonii dostępu do mediów i stworzenia większych możliwości nauki języka polskiego.

Władze Niemiec przyznały Polonii na jej biuro w Berlinie 50 tys. euro. Jak powiedział PAP przedstawiciel Konwentu Alexander Zając, realizacja wniosku opóźnia się ze względu na dodatkowe warunki stawiane organizacjom polonijnym, w tym pozyskanie dodatkowego źródła finansowania.

Borusewicz przyznał, że po stronie niemieckiej widać _ pewne spowolnienie _. _ Wina za zahamowanie leży jednak chyba po obu stronach _ - ocenił marszałek Senatu. Wskazał na odejście na inne stanowisko wiceministra MSW Tomasza Siemoniaka, odpowiedzialnego za rozmowy z Niemcami, po zmianie rządu jesienią 2011 r. jako jedną z przyczyn.

_ - Będę się przyglądał i naciskał lub prosił _ - zapowiedział Borusewicz, przypominając, że od tego roku budżet na współpracę z Polonią przeniesiony został z kancelarii Senatu do MSZ. Marszałek Senatu poinformował, że o sprawach Polonii rozmawiał będzie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem podczas oficjalnej wizyty w Berlinie 10 i 11 maja.

O Polonii czytaj więcej w Money.pl
Oni chcą pomóc Polakom z wizami do USA Zmiana kryteriów wejścia do programu ruchu bezwizowego powinna przyspieszyć włączenie do niego Polski.
Skandal w Senacie. "To polityczna decyzja" Senat nie podjął dziś decyzji ws. projektu uchwały krytykującej przeniesienie z Kancelarii Senatu do MSZ środków finansowych na współpracę z Polonią i wspierania Polaków za granicą.
Marszałek przeciw PO? "To symptomatyczne" W tegorocznej ustawie budżetowej 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.
Skandaliczna strona nadal działa. Rząd na to... Polonia apeluje do władz Holandii o reakcję na antyimigracyjny portal.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)