Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowoczesna ceramika międzynarodowej grupy artystów w Gdańsku

0
Podziel się:

Wystawę nowoczesnej ceramiki, autorstwa 12-osobowej międzynarodowej grupy
artystycznej CLS, można będzie oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W powstałym w 1997
r. środowisku tworzy dwoje Polaków.

Wystawę nowoczesnej ceramiki, autorstwa 12-osobowej międzynarodowej grupy artystycznej CLS, można będzie oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W powstałym w 1997 r. środowisku tworzy dwoje Polaków.

"Grupa Ceramica Libera Sperimentale (Wolna Ceramika Eksperymentalna) stawia sobie za cel twórcze poszukiwania w dziedzinie sztuki, jaką jest ceramika. Szuka nowatorskich rozwiązań w zakresie technologii, a także nowego zastosowania ceramiki w innych dyscyplinach sztuki, takich jak na przykład projektowanie mody" - poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka.

Na ekspozycji, zatytułowanej "Evolution Art Revolution", wśród ok. 30 obiektów znajdzie się m.in. suknia oraz dwie torebki z elementami ceramicznymi.

Jak wyjaśniła Posadzka, techniki, w których tworzą artyści CLS to m.in. porcelana malowana majolikowo, porcelana fluorescencyjna, porcelana żyłkowana, wywodząca się ze Wschodu technika raku i mająca korzenie w czasach Etrusków technika bucchero. Niektórzy używają odlewów i form przy modelowaniu obiektów, część stosuje wypalanie redukcyjne lub glazurę.

Identyczna wystawa dzieł artystów z grupy CLS była prezentowana w sierpniu 2010 r. w Paryżu w galerii Selective Art, mającą swą siedzibę przy jednej z głównych ulic miasta Quai de Grands Augustins. Po ekspozycji dzieł do 23 kwietnia w Muzeum Narodowym w Gdańsku przeniesione one zostaną na wystawę do Włoch. Potem w ciągu trzech lat grupa CLS chce pokazywać swoje prace w dużych miastach europejskich i poza kontynentem.

Liderem grupy jest włoski artysta Nicola Boccini. Z Włoch pochodzą także Romano Ranieni, Giuseppe Agamennone, Marino Ficola, oraz mieszkający w Holandii Pierluigi Pompei. Ranieni w miejscowości Deruta we włoskiej Umbrii (miasto to słynie z wielowiekowej tradycji wytwarzania ceramiki) założył w 2001 r. autorską Szkołę Ceramiki Artystycznej.

Pozostali członkowie CLS to: Francky Criquet (Francja), Ricky Boscarino (USA), a David Roberts (Wielka Brytania). W skład grupy wchodzą także Polacy: profesor z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Przemysław Lasak oraz absolwentka gdańskiej ASP Małgorzata Turło z Tczewa. Z grupą związane są też dwie włoskie projektantki mody - Gaia Pace oraz Alisa Dumas.

Członkowie grupy CLS nie tworzą swoich prac razem w jednym miejscu. To co, ich łączy, to podobne myślenie artystyczne o ceramice i chęć wspólnego wystawiania swoich dzieł.

"Pokornie, acz z zapałem pragniemy iść śladami wyznaczonymi w przeszłości przez artystów, takich jak Della Robbia, Cecioni, Leoncillo, Baj, Duchamp, Picasso i innych, którym udało się poruszyć emocje odbiorców sztuki poprzez przekształcanie tak ubogiego materiału, jakim jest glina, w cenne dzieła sztuki. Dzisiaj, w ten sam sposób, my próbujemy za pomocą tego samego materiału wyrazić siebie i wzbudzić emocje" - piszą o swojej twórczości w jednym z manifestów członkowie grupy CLS. (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)