Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Ponad 700 tys. zł dla domów pomocy w regionie

0
Podziel się

Środowiskowe domy samopomocy działające na Podkarpaciu, dzięki pozyskaniu
730 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa, będą mogły przyjąć więcej podopiecznych -
poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.

bEihnHFN

Środowiskowe domy samopomocy działające na Podkarpaciu, dzięki pozyskaniu 730 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa, będą mogły przyjąć więcej podopiecznych - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.

Dodała, że pieniądze będą mogły być przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w gminnych i powiatowych ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz na ich utrzymanie. "Pozyskana kwota pozwoli na stworzenie, jeszcze w tym roku, 225 dodatkowych miejsc: 40 miejsc w 10 jednostkach powiatowych oraz 185 miejsc w 40 ośrodkach gminnych" - zaznaczyła rzeczniczka.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje obecnie 60 ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które dysponują 1788 miejscami.

bEihnHFP

Głównym zadaniem środowiskowych domów samoopomocy jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i przygotowanie ich do, w miarę samodzielnego, życia w społeczeństwie.

Bardzo często w ośrodkach prowadzone są terapie zajęciowe, które rozwijają m.in. sprawność manualną i pomagają zdobyć nowe umiejętności. Wśród najpopularniejszych są m.in. zajęcia krawieckie, tkackie, szklarsko-plastyczne, kulinarne i komputerowe. Niemal w każdym ośrodku są prowadzone również ćwiczenia rehabilitacyjne, z których korzystają osoby niepełnosprawne ruchowo. Placówki pomagają znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym i załatwić sprawy w urzędach. (PAP)

huk/ bno/

bEihnHGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)