Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: PRL, przyroda i medycyna na Noc Muzeów 14 maja

0
Podziel się

Wyprawy w czasy PRL, ale i w czasy dworskie, gry miejskie, wystawy
fotografii, zwiedzanie Białegostoku nocą - to niektóre atrakcje przygotowane na 14 maja przez
placówki muzealne w Podlaskiem z okazji Nocy Muzeów.

bEgoCHbF

Wyprawy w czasy PRL, ale i w czasy dworskie, gry miejskie, wystawy fotografii, zwiedzanie Białegostoku nocą - to niektóre atrakcje przygotowane na 14 maja przez placówki muzealne w Podlaskiem z okazji Nocy Muzeów.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach Nocy Muzeów zawsze przyciągają w regionie wielu zainteresowanych.

Sporo atrakcji przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku zarówno w swojej głównej siedzibie w Ratuszu, jak i w licznych oddziałach w regionie.

bEgoCHbH

W białostockim Ratuszu będzie można m.in. zagrać w grę planszową "Kolejka", która pokazuje życie codzienne w latach 80. ubiegłego wieku. W muzeum prezentowana jest też tematyczna wystawa fotografii autorstwa Mariusza Olkowskiego prezentująca Białystok w latach 80. Chętni mogą przynieść stare płyty winylowe, a nawet pocztówki dźwiękowe, które można będzie odtwarzać z adaptera w ramach przewidzianej zabawy "Tamte prywatki".

PRL-owi będzie też poświęcona tegoroczna gra miejska organizowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Uczestnicy odwiedzą miejsca i budynki w mieście, które w wyniku różnych przemian politycznych zmieniły swoją funkcję, zniknęły z krajobrazu Białegostoku lub przeciwnie - stały się ważnymi ośrodkami życia.

Dodatkowo, razem z dyrektorem Muzeum Podlaskim, Andrzejem Lechowskim, będzie można zwiedzać Białystok nocą. Podobną wycieczkę po Tykocinie organizuje Muzeum w Tykocinie.

Oddział Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim zorganizuje grę "Żywe szachy" - zamiast pionków, na wielkiej planszy ustawią się ludzie. Mecz szachowy odbędzie się pod hasłem "Braniccy kontra Poniatowscy".

bEgoCHbN

Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowuje atrakcje dla dzieci. Będą one mogły zwiedzić ekspozycje z latarkami, co - jak zapowiadają organizatorzy - ma odkryć przed nimi wiele muzealnych tajemnic. Najmłodsi będą też poszukiwali zaginionej zbroi oraz dowiedzą się, jak zmieniał się mundur na przestrzeni wieków.

W Noc Muzeów otwarty będzie też Pałac Branickich w Białystoku, jeden z najważniejszych zabytków w mieście. W pałacu swoją siedzibę na Uniwersytet Medyczny, który zaprasza m.in. do zwiedzania apteki z przełomu XIX i XX wieku. W piwnicach wspólnie z Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie zorganizowany szpital polowy, gdzie będzie można posłuchać historycznych opowieści z tym związanych. W Auli Magna Pałacu Branickich w czasie I wojny światowej mieścił się właśnie szpital polowy. Będą też prowadzone takie badania jak ważenie czy mierzenie na starodawnym sprzęcie lekarskim. Nie zabraknie dawnej muzyki dworskiej z czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Ciekawi tajemnic ludzkiego ciała będą mogli odbyć wycieczkę po Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego, gdzie będzie można oglądać różne części ludzkiego ciała wykonane z tworzyw sztucznych, ale i prawdziwe - zakonserwowane w formalinie. Te ekspozycje już w 2010 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, nie wszyscy chętni mogli wówczas je zobaczyć, dlatego - jak zapewniają organizatorzy Nocy Muzeum na Uniwersytecie Medycznym - zostaną powtórzone i w tym roku.

Na pałacowym dziedzińcu studenci chemii Uniwersytetu w Białymstoku w ramach "Pojedynku czarownic" prezentować będą widowiskowe doświadczenia chemiczne.

bEgoCHbO

Do Nocy Muzeów przyłącza się także Białowieski Park Narodowy. Będzie można obejrzeć wystawę 60 fotografii z górskich parków narodowych Europy, Azji i Afryki autorstwa Mirosławy i Jacka Patrzykontów. Zaplanowano też spotkanie autorskie z autorami filmów przyrodniczych, Bożeną i Janem Walencikami.

Do północy będzie też otwarte nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum udostępnia bezpłatnie publiczności nowoczesne audio-przewodniki w kilku językach, także z nagraniami odgłosów natury.(PAP)

kow/ swi/ hes/

bEgoCHci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)