Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracownicy Muzeum Auschwitz Opiekunami Miejsc Pamięci Narodowej

0
Podziel się:

Trzynastu pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymało z rąk
sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta złote i srebrne medale Opiekuna
Miejsc Pamięci Narodowej - podało w środę biuro prasowe muzeum.

Trzynastu pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymało z rąk sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta złote i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej - podało w środę biuro prasowe muzeum.

Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt poinformował, że medale otrzymali głównie konserwatorzy najdłużej związani z Miejscem Pamięci, a także osoby, które na co dzień dbają o stan techniczny budynków i terenu, ochronę przeciwpożarową i reformują system przechowywania zbiorów.

Zdaniem uhonorowanej srebrnym medalem, pochodzącej z Niemiec, Margrit Bormann, już sama możliwość pracy w Miejscu Pamięci Auschwitz bardzo wiele znaczy i jest z tego dumna. "Otrzymanie medalu jest dla mnie wielkim zaszczytem: kocham Polskę i wstydzę się tego, co robili tu Niemcy w latach drugiej wojny światowej" - powiedziała.

Dla Niemki opieka nad Miejscem Pamięci oznacza, że wraz z polskimi kolegami bierze udział w pracach nad zachowaniem pamięci, robiąc coś konkretnie, a nie tylko mówiąc, że należy pamiętać i pomóc w zachowaniu Auschwitz. "Dzięki temu wiem, że obiekty, które są nośnikiem tego miejsca będą trwać. Im dłużej tym lepiej, gdyż bezpośrednio i fizycznie opowiadają tę historię w sposób niemożliwy do przekazania poprzez samo słowo drukowane czy obraz" - podkreśliła Bormann.

Mirosław Maciaszczyk, nagrodzony złotym medalem, podkreślił, że choć jako konserwator stara się zachować profesjonalne podejście do obiektów nad którymi pracuje, to nie zawsze jest to łatwe. "Zdarza się, że myślimy o obiekcie nie jako o obiekcie konserwatorskim, ale o dowodzie zbrodni i świadectwie historii. Na przykład kiedy konserwujemy dokumenty, które zawierają dane o konkretnych osobach; tak samo buty należały do zamordowanych tu osób, w tym dzieci. Taki kontakt wywołuje głębokie i mocne emocje. Trudno wtedy zachować profesjonalny dystans" - mówił.

Szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreślił, że wręczone medale, to symboliczny wyraz uznania "za budzące autentyczny podziw starania i troskę o to, aby takie pojęcia jak pamięć i inne tego typu, nieco czasem szumnie i patetycznie brzmiące słowa, miały naprawdę głęboki i wewnętrznie przeżywany sens".

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej to polskie odznaczenie cywilne, które przyznaje przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ustanowione zostało w 1976 roku.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)