Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: niepełnosprawni będą mogli głosować korespondencyjnie

0
Podziel się:

#
dochodzą dalsze szczegóły ustawy i wypowiedzi posłów
#

# dochodzą dalsze szczegóły ustawy i wypowiedzi posłów #

27.05. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych i nakładek na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a - to zmiany w prawie wyborczym przyjęte w piątek przez Sejm.

Sejm przyjął w piątek projekt ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która zmienia Kodeks wyborczy. Teraz zajmie się nimi Senat.

Prace nad tymi zmianami trwały półtora roku. Szef sejmowej Komisji Polityki Społecznej Sławomir Piechota (PO) nazwał ich uchwalenie "historyczną zmianą". "Przechodzimy od deklaracji do konkretnych rozwiązań, które mają umożliwić korzystanie z podstawowego prawa, jakim jest prawo do udziału w wyborach" - zaznaczył Piechota na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej po głosowaniu nad projektem.

Zgodnie z nowelą osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły w wyborach głosować korespondencyjnie - dla celów głosowania listownego przeznaczona będzie co najmniej jedna komisja na terenie gminy.

Piechota podkreślił, że to rozwiązanie sprawdzone w "przytłaczającej większości" krajów europejskich. Podczas ostatniego głosownia do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii korespondencyjnie głosowało 6 milionów uprawnionych; w wyborach do Bundestagu - 9,5 mln osób, a w wyborach kantonalnych w Genewie - aż 95 proc. - wyliczał.

"Oceniamy, że w Polsce uprawnionych do głosowania korespondencyjnego może być nawet 2 miliony osób. W najbliższych wyborach z tego uprawnienia może skorzystać 300-400 tysięcy osób w Polsce" - powiedział Piechota.

Jak tłumaczył, listonosz będzie musiał przynajmniej trzy razy spróbować doręczyć osobie niepełnosprawnej przesyłkę wyborczą. Listonosz będzie miał również obowiązek odebrać tę przesyłkę z mieszkania osoby niepełnosprawnej - wystarczy telefon do urzędu pocztowego.

Nowela przewiduje możliwość głosowania przez wyborcę niewidomego lub niedowidzącego przy pomocy nakładek do kart do głosowania w alfabecie Braille'a. Wzór nakładek ma określić Państwowa Komisja Wyborcza.

Nowe przepisy wprowadzają też nieodpłatną informację dla osób niepełnosprawnych w formie infolinii oraz materiałów drukowanych - wyborca będzie mógł zażądać przysłania tych informacji na swój adres domowy. Ustawa wprowadza też obowiązek umieszczania obwieszczeń wyborczych oraz wyników głosowania w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyznaczony członek obwodowej komisji wyborczej będzie zobowiązany do ustnego przekazywania osobie niewidomej lub niedowidzącej treści obwieszczeń wyborczych.

Ponadto Państwowa Komisja Wyborcza będzie sporządzać i udostępniać w alfabecie Braille'a materiał informacyjny o uprawnieniach niepełnosprawnych wyborców.

Przyjęte przez Sejm zmiany prawne umożliwiają ponadto (w trybie konsultacji obywatelskich) weryfikację siedzib komisji wyborczych. Lokalizację siedziby danej komisji wyborczej będą mogły zakwestionować m.in. organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne, a także każdy zainteresowany wyborca.

Za zmianą Kodeksu wyborczego opowiedziały się kluby PO, PSL, SLD i PJN; przeciwko byli posłowie PiS. Jak wyjaśnił PAP poseł Marek Ast (PiS), jego klub uważa, że niektóre proponowane w ustawie rozwiązania mogą być niezgodne z konstytucją. "Wątpliwości budzi np. głosowanie korespondencyjne. Niektórzy konstytucjonaliści opiniujący projekt, wskazali tutaj swoje wątpliwości" - zaznaczył.

Piechota przywołał natomiast pozytywne opinie o projekcie, jakie wyrazili konstytucjonaliści, m.in. prof. Andrzej Zoll, który stwierdził, że proponowane zmiany służą "wyrównaniu szans i likwidacji stanu niezgodnego z konstytucją".(PAP)

laz/ pż/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)