Notowania

wiadomości
06.11.2012 19:53

Sejmowe komisje pozytywnie o subwencji oświatowej na 2013 r.

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały we wtorek wysokość subwencji oświatowej na 2013 r. proponowaną w projekcie budżetu państwa. Pozytywnie zaopiniowały też wysokość rezerw celowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały we wtorek wysokość subwencji oświatowej na 2013 r. proponowaną w projekcie budżetu państwa. Pozytywnie zaopiniowały też wysokość rezerw celowych.

Całość zaplanowanych w projekcie budżetu państwa na 2013 r. środków przeznaczonych na oświatę wynosi łącznie 42 mld 625 mln 18 tys. zł. Z tego subwencja oświatowa ma wynieść 39 mld 511 mln 53 tys. zł, czyli stanowi 92,7 proc. całej kwoty na edukację. W 2012 roku subwencja oświatowa wynosi 38 mld 711 mln 95 tys. zł.

Jak przypomniał na wtorkowym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych wiceminister edukacji Maciej Jakubowski, w proponowanej kwocie subwencji na 2013 r. uwzględniono skutki tegorocznej wrześniowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 3,8 proc.

Kwota przeznaczona w subwencji oświatowej na jednego ucznia w 2013 r. ma wynieść 5193 zł, co oznacza wzrost w stosunku do tegorocznej o 5,1 proc.

Część środków na oświatę zapisano w projekcie budżetu w rezerwach celowych. Łącznie kwota ta wynosi 1 mld 292 mln 231 tys. zł, co stanowi 3 proc. środków na edukację; jest to więcej niż w 2012 roku o 45 mln 901 tys. zł.

Środki z rezerw w 2013 r. mają być przeznaczone m.in. na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych (11 mln zł), dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym program "Wyprawka szkolna" (801 mln zł), program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" (6 mln zł), program "Radosna szkoła" (100 mln zł), pilotaż programu "Cyfrowa Szkoła" (1 mln zł), dofinansowanie wychowania przedszkolnego (320 mln zł).

Jak poinformował Jakubowski planowana wysokość rezerwy na program "Radosna szkoła", czyli zakup pomocy edukacyjnych dla najmłodszych uczniów oraz tworzenie lub modernizację placów zabaw, jest niższa od tegorocznej o 200 mln zł. Według wiceministra, nie wykorzystywano części środków z rezerwy na ten program. "Dlatego kwota 100 mln zł wydaje się wystarczająca. Wiemy też, że wiele szkół skorzystało już z programu, potrzeby są więc teraz mniejsze niż w latach ubiegłych" - powiedział.

Wniosek o pozytywne zaopiniowanie wysokości subwencji oświatowej zaplanowanej na 2013 r. złożyła Domicela Kopaczewska (PO). Lech Sprawka (PiS) przypomniał wówczas, że sejmowa Podkomisja ds. Ekonomiki Edukacji proponowała, by wysokość subwencji zaopiniować negatywnie. Połączone komisje poparły jednak wniosek Kopaczewskiej. Za pozytywnym zaopiniowaniem wysokości subwencji głosowało 24 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sprawka zaproponował z kolei, by pozytywnie zaopiniować wysokość rezerw celowych z wyjątkiem dwóch: na program "Radosna szkoła" i na dofinansowanie wychowania przedszkolnego. Zdaniem posła PiS, planowana wysokość tych rezerw jest zbyt niska w stosunku do rzeczywistych potrzeb. Wniosek Sprawki w głosowaniu poparło 15 posłów, 20 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W efekcie wysokość wszystkich rezerw została przez połączone komisje zaopiniowana pozytywnie. (PAP)

dsr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz