Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 05:40

Szczecin: W sobotę finał regat wielkich żaglowców

W sobotę rozpocznie się w Szczecinie finał regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races 2013. Miasto szykuje się na inwazję turystów, którzy przyjadą by podziwiać ponad setkę najpiękniejszych jednostek.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sobotę rozpocznie się w Szczecinie finał regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races 2013. Miasto szykuje się na inwazję turystów, którzy przyjadą by podziwiać ponad setkę najpiękniejszych jednostek.

Regaty rozpoczęły się na początku lipca w duńskim Aarhus, a ich trasa prowadzi przez Helsinki, Rygę aż do Szczecina.

Szczeciński finał regat organizowany jest pod auspicjami brytyjskiej organizacji Sail Training International, promującej wychowanie młodych ludzi pod żaglami. W Szczecinie zacumują m.in. "Fryderyk Chopin" (zwycięzca TSR 2012), "Dar Młodzieży", meksykański "Cuauhtemoc", rosyjski kolos "Kruzenshtern", "Shabab Oman" z Omanu oraz "Cisne Branco" z Brazylii. Wszystkie żaglowce będzie można zwiedzać.

Finał regat to również koncerty, w tym Eska Music Awards 2013 i kanadyjskiej piosenkarki Nelly Furtado. W programie znalazły się również wielki "Jarmark pod Żaglami", atrakcje dla dzieci, koncerty szantowe i wiele innych wydarzeń.

Na terenie Zlotu Wielkich Żaglowców trwają ostatnie przygotowania. Od kilku dni powstają sceny, wesołe miasteczka, tawerny. Od wtorku na Odrze ustawione są mosty pontonowe łączące brzegi rzeki.

Przy odnowionej fontannie na reprezentacyjnych nadodrzańskich Wałach Chrobrego zawieszono już flagi jednostek biorących udział w regatach.

Z ruchu wyłączono już niektóre ulice w centrum miasta. Mieszkańcy i osoby pracujące przy nich muszą starać się o specjalne przepustki, by móc wjechać na ten teren samochodem.

Zmiana organizacji ruchu w centrum powoduje utrudnienia. Śródmieście jest zakorkowane. Niezadowolenie części mieszkańców miesza się z nadziejami gastronomików i hotelarzy na zarobek.

Choć oficjalne otworcie zlotu zaplanowano w sobotę z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który sprawuje nad nim honorowy patronat, już od środy będzie można podziwiać jednostki w Świnoujściu, które stamtąd będą zmierzać do Szczecina. Wielu amatorów fotografii zjedzie do tego kurortu, by mieć okazję sfotografowania żaglowców pod pełnymi żaglami.

Już od piątku można spodziewać się pierwszych jednostek wpływających do Szczecina. Wszystkie będą witane przez orkiestry.

Tego dnia także zaplanowano pierwsze koncerty, w tym wieczorny koncert orkiestry Filharmonii Szczecińskiej i zespołu Voo Voo. Artyści wystąpią na scenie głównej na Wałach Chrobrego. Finałowi Regat Wielkich Żaglowców będzie również towarzyszyć niedzielny, niezwykły koncert artystów szczecińskiej Operę na Zamku. Koncert na Cmentarzu Centralnym będzie dedykowany "tym, którzy nie powrócili z morza". Muzycy zagrają "Requiem" Alfreda Schnittkego oraz "Holzwege" Tomasza Sikorskiego. Oprócz wydarzeń muzycznych regatom towarzyszyć będą też inne, w tym tradycyjna podczas zlotów żaglowców The Tall Ships Races parada załóg. Ulicami miasta przejdą żeglarze z całego świata ubrani w tradycyjne stroje swoich bander. Na Wałach Chrobrego ma się także odbyć nabożeństwo ekumeniczne.

Bezpieczeństwa podczas szczecińskiego finału regat The Tall Ships Races 2013 ma strzec 900 policjantów. Podczas zlotu będą współpracować ze strażakami, pogotowiem i WOPR. Do Szczecina przyjedzie dodatkowo 250 policjantów, współpracę zadeklarowały też służby niemieckie, a także adepci szkół policyjnych.

Centrum dowodzenia służb będzie usytuowane na wyspie Bielawa na Odrze. Przystosowano tam pomieszczenia m.in. dla WOPR, policji, straży miejskiej. Centrum będzie miało łączność z wszystkimi jednostkami zapewniającymi bezpieczeństwo podczas regat.

Tegoroczny finał The Tall Ships Races zostanie przedłużony o VI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2013 i festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live 2013.

Jak wcześniej informowały władze miasta, koszt przygotowania finału regat to blisko 20 mln zł. Przed zlotem oddano do użytku wyremontowane nadodrzańskie bulwary, otwarto też Aleję Żeglarzy.

W dniach zlotu uruchomione zostaną dodatkowe pociągi do Szczecina, m.in. z Berlina, Świnoujścia i Kołobrzegu.

W 2007 roku miasto Szczecin było już gospodarzem finału regat. Odwiedziło je wówczas dwa miliony turystów.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r.

Tegoroczny szczeciński finał regat potrwa do wtorku.(PAP)

epr/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz