Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP: piątkowa nowela to pierwszy krok do likwidacji mediów publicznych

0
Podziel się:

Rozszerzenie kręgu zwolnionych z opłacania
abonamentu rtv, przy braku jakiejkolwiek refundacji ograniczanych
ustawą wpływów, jest dowodem, że Platforma Obywatelska dąży do
"trwałego osłabienia, a wręcz likwidacji mediów publicznych" -
oświadczyła TVP w komunikacie prasowym.

Rozszerzenie kręgu zwolnionych z opłacania abonamentu rtv, przy braku jakiejkolwiek refundacji ograniczanych ustawą wpływów, jest dowodem, że Platforma Obywatelska dąży do "trwałego osłabienia, a wręcz likwidacji mediów publicznych" - oświadczyła TVP w komunikacie prasowym.

"Decyzja ta jest szczególnie niebezpieczna, gdyż uderza w fundamenty funkcjonowania mediów publicznych, które są nieodzownym elementem nowoczesnego społeczeństwa w Unii Europejskiej" - napisano w oświadczeniu.

TVP przypomina, że z obliczeń KRRiT wynika, iż "wprowadzone głosami koalicji rządzącej tak szerokie zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu spowodują zmniejszenie wpłat do końca roku o minimum 230 mln zł (w tym 132,3 mln zł na rzecz TVP)".

"Szermując populistycznym hasłem likwidacji +archaicznego ciężaru+, rządowa większość nie zapewniła żadnej rekompensaty dla ubytków z abonamentu, choćby w postaci refundowania z budżetu państwa kwot dotychczas wnoszonych przez osoby zwolnione z obowiązku płacenia" - dodaje TVP.

"Także rzekoma alternatywa dla opłaty abonamentowej w postaci tzw. Funduszu Misji Publicznej istnieje jedynie w ogólnikowych wypowiedziach polityków Platformy Obywatelskiej. W wypowiedziach tych widać również nieznajomość unijnego prawa, zobowiązującego wszystkie kraje poszerzające zakres pomocy publicznej dla mediów elektronicznych do notyfikacji tego działania w Komisji Europejskiej" - podkreśla telewizja.

W komunikacie stwierdzono także, że "tak drastyczny spadek przychodów z abonamentu, a także zapowiadana przez koalicję rządową jego całkowita likwidacja, doprowadzą w niedalekiej przyszłości do sytuacji, gdy TVP nie będzie w stanie realizować ustawowych zadań misyjnych, współtworzyć i upowszechniać dzieł kultury, dbać o tożsamość narodową Polaków, inicjować i rozwijać debatę w najważniejszych sprawach społecznych i państwowych".

"Pod znakiem zapytania stanie też udział telewizji publicznej w czekającej wszystkie media elektroniczne rewolucji technologicznej, związanej z cyfryzacją produkcji i nadawania programów. Ustawodawca nie przestanie wymagać od TVP wypełniania misji, nie gwarantując jednocześnie wystarczających środków finansowych na jej realizację" - napisano w oświadczeniu.

"Z pejzażu społecznego Polski może zniknąć wieloletnia instytucja zaufania publicznego, budująca więź i tożsamość narodową" - stwierdza TVP. (PAP)

js/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)