Notowania

holandia
09.06.2010 08:39

W Holandii rozpoczęły się wybory parlamentarne

Według sondaży największe szanse mają liberałowie. Jednak raczej nie stworzą samodzielnie rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Według sondaży największe szanse na zwycięstwo mają liberałowie, choć raczej na pewno nie będą w stanie samodzielnie utworzyć rządu.

_ - Lokale wyborcze zostały otwarte, na razie nie odnotowano żadnych problemów _ - poinformował rzecznik komisji wyborczej Mat Meijs.

Prawie 12 milionów Holendrów wybiera 150 deputowanych do Stanów Generalnych, izby niższej parlamentu. Około 10 tys. lokali będzie otwartych do godz. 21. Umieszczono je w budynkach publicznych, szkołach i centrach sportowych, ale również w kościołach, restauracjach, szpitalach oraz na 44 największych dworcach kolejowych w kraju i na amsterdamskim lotnisku Schiphol.
_ - W ten sposób ludzie mogą głosować w drodze do pracy, czy szkoły. Wybory odbywają się w środę, która nie jest dniem wolnym _ - wyjaśniła rzeczniczka holenderskich kolei Miranda Mens.

Pierwsze, szacunkowe wyniki oczekiwane są przed godz. 21.30. Żadna z 18 konkurujących ze sobą partii najprawdopodobniej nie zdobędzie wystarczającej liczby głosów, by rządzić samemu.
Według sondaży faworytem jest liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), na której czele stoi 43-letni Mark Rutte. Ma ona szanse zdobyć 34 miejsca w porównaniu z 21, które miała w dotychczasowym parlamencie.

Zaraz za VVD notowana jest w sondażach Partia Pracy (PvdA) kierowana przez byłego burmistrza Amsterdamu 62-letniego Joba Cohena, która może zdobyć 30 miejsc w porównaniu z 33, które miała dotychczas.

Chrześcijańscy-demokraci dotychczasowego premiera Jana Petera Balkenendego znajdują się w sondażach na trzecim miejscu i mają szansę na 21 miejsc. Wcześniej mieli ich 41.

Antyislamska Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa jest w sondażach czwarta i może podwoić liczbę swoich deputowanych, których dotychczas miała dziewięciu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Holandia w politycznym kryzysie, upadł rząd** ]( http://news.money.pl/artykul/holandia;w;politycznym;kryzysie;upadl;rzad,82,0,589650.html )
* [ **** ]( http://news.money.pl/artykul/holandia;w;politycznym;kryzysie;upadl;rzad,82,0,589650.html )[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz