Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek prezydent udaje się do Gruzji

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński udaje się do Gruzji,
gdzie jako gość specjalny weźmie udział w dwudniowym szczycie
przywódców Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii (GUAM), który
odbędzie się w Batumi.

Prezydent Lech Kaczyński udaje się do Gruzji, gdzie jako gość specjalny weźmie udział w dwudniowym szczycie przywódców Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii (GUAM), który odbędzie się w Batumi.

GUAM powstało w październiku 1997 roku jako swego rodzaju przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Jego celami jest m.in. demokratyzacja i stabilizacja w regionie; współpraca mająca na celu bezpieczeństwo energetyczne; zacieśnianie związków m.in. z Unią Europejską, USA, czy NATO.

Lech Kaczyński już trzeci raz będzie gościem GUAM. Uczestniczył w szczycie także w zeszłym roku i dwa lata temu.

W poniedziałek Lech Kaczyński spotka się z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Rozmowy prezydentów mają dotyczyć sytuacji w Abchazji i Osetii Południowej.

Sytuacja w tych separatystycznych republikach na terenie Gruzji zaostrzyła się po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin zalecił w kwietniu rządowi ustanowienie ściślejszych z nimi kontaktów.

Ostatnie dni przyniosły wzrost napięcia między Moskwą a Tibilisi, po zatrzymaniu 17 czerwca przez oddziały gruzińskie czterech rosyjskich żołnierzy sił pokojowych, przewożących rakiety w pobliżu gruzińskiego miasta Zugdidi.

Według dyrektora prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych Mariusza Handzlika, Saakaszwili przedstawi L.Kaczyńskiemu obecny stan rozmów z Rosjanami oraz plan pokojowego rozwiązania konfliktu.

Handzlik oświadczył, że przesłaniem politycznym z tego spotkania będzie zdecydowane wyrażenie poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji.

"Wyrażamy zaniepokojenie krokami podejmowanymi przez władze Federacji Rosyjskiej w stosunku do separatystycznych władz Abchazji i Południowej Osetii. Oczekujemy, że przy pomocy instrumentów dyplomatycznych, przy wsparciu UE i NATO OBWE i innych organizacji międzynarodowych uda się doprowadzić do jak najszybszego zażegnania tego konfliktu" - podkreślił Handzlik.

Prezydenci Polski i Rosji będą też rozmawiać o współpracy UE z Gruzją w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa. Omówią m.in. polsko-szwedzką inicjatywę dotyczącą Wschodniego Partnerstwa z zainteresowanymi krajami.

Projekt ten przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym - z Białorusią.

Szef prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych podkreślił, L.Kaczyński będzie się chciał dowiedzieć jakich Gruzja oczekuje projektów w ramach tego Partnerstwa.

Prezydenci Polski i Gruzji będą też rozmawiać o perspektywie przystąpienia Gruzji do NATO. Na kwietniowym szczycie sojuszu w Bukareszcie nie udało się objąć Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP). Jednak szefowie państw zdecydowali wówczas że wrócą do sprawy w grudniu.

"Będziemy rozmawiać o pewnej dynamice, która powinna nastąpić od spotkania GUAM do grudnia, żeby na tym najbliższym spotkaniu udało się Gruzji i Ukrainie przyznać MAP" - stwierdził Handzlik.

Już na samym szczucie GUAM, który rozpoczyna się we wtorek polski prezydent spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Przeprowadzi też dwustronne rozmowy z prezydentem Azerbejdżanu Ilchamem Alijewem i z premierem Mołdowy Vasilem Tarlevem.

W szczucie - jak poinformował Handzlik - będą uczestniczyły również Stany Zjednoczone i Japonia oraz po raz pierwszy - w roli obserwatora - Czechy.

We wtorek L.Kaczyński weźmie też udział w sesji GUAM-Polska i sesji plenarnej GUAM.

Sam szczyt będzie dotyczył współpracy państw GUAM z NATO i UE, a także perspektywy ich członkostwa w tych organizacjach.

Mają na nim być poruszone sprawy gospodarcze, dyskusje toczyć się będą też wokół tematyki rozwoju i stabilizacji demokracji. Według Handzlika, można się spodziewać deklaracji podsumowującej szczyt, w której będą podkreślone sprawy właśnie dotyczące zasad demokracji, a także przestrzegania praw człowieka.

Jednym z tematów rozmów szefów państw będą też sprawy dotyczące sektora energetycznego. Poruszana ma być kwesta rurociągu Odessa- Brody-Płock-Gdańsk. Polsce zależy na przedłużeniu istniejącego rurociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska, którym w przyszłości miałaby popłynąć kaspijska ropa do Europy. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)