Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek kolejna próba odwołania Farfała

0
Podziel się:

We wtorek dojdzie do kolejnej próby
zawieszenia lub odwołania p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Rada
nadzorcza TVP rozpatrzy te wnioski na jednym ze swoich ostatnich
posiedzeń, za kilka tygodni kończy się bowiem jej kadencja.

We wtorek dojdzie do kolejnej próby zawieszenia lub odwołania p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Rada nadzorcza TVP rozpatrzy te wnioski na jednym ze swoich ostatnich posiedzeń, za kilka tygodni kończy się bowiem jej kadencja.

Oprócz próby dokonania zmian w zarządzie TVP rada nadzorcza ma też zatwierdzić dokumenty (sprawozdanie z działalności TVP 2008 r oraz sprawozdanie finansowe) dla Ministerstwa Skarbu na zbliżające się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zdecyduje, czy udzielić obecnym władzom absolutorium.

Najgoręcej zapowiada się jednak punkt obrad dotyczący zmian personalnych w zarządzie TVP. Krzysztof Czabański zgłosił wnioski: o zawieszenie Farfała i przywrócenie zawieszonych od grudnia: prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

"Bardzo prawdopodobne, że we wtorek będę jeszcze wnioskował o głosowanie nad odwołaniem Piotra Farfała" - powiedział PAP Czabański.

Jak podkreślił za odwołaniem Farfała przemawiają liczne argumenty m.in.: "zatrudnienia w TVP według klucza towarzysko-partyjnego, pozbywanie się bardzo dobrych fachowców, którzy np. doprowadzili do rozkwitu TVP Info, ingerencje w program i wyraźna środowiskowość TVP".

Czabański nie chciał ocenić, czy uda mu się przekonać pozostałych członków rady do poparcia jego wniosków. "Mam nadzieję, że większość rady zachowa się w sposób odpowiedzialny i zagłosuje przynajmniej za zawieszeniem, ponieważ TVP jest w sytuacji beznadziejnej pod każdym względem, także wizerunkowym" - powiedział Czabański.

"Mogę tylko apelować poprzez takie wnioski o pożegnanie się z panem Farfałem" - dodał.

W radzie nadzorczej TVP zasiada obecnie osiem osób: Janina Goss, Krzysztof Czabański, Bogusław Szwedo (rekomendowani przez PiS), Ireneusz Fryszkowski, Łukasz Moczydłowski, Szymon Czynsz (rekomendowani przez LPR) oraz Tomasz Rudomino i Piotr Wawrzeński (rekomendowani przez Samoobronę). Od 19 grudnia jedno miejsce w radzie jest nieobsadzone - wtedy zrezygnował Janusz Niedziela (z rekomendacji PiS).

Do odwołania Farfała w ośmioosobowej radzie potrzeba sześciu głosów, do zawieszenia pięciu.

Wtorkowe posiedzenie rady nadzorczej TVP będzie jednym z ostatnich, niedługo bowiem kończy się jej trzyletnia kadencja. Formalnie mandaty członków rady nadzorczej wygasną z dniem odbycia walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (musi się ono odbyć do końca czerwca), możliwe jednak, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdąży do tej pory wybrać nowej rady nadzorczej.

Wówczas zdaniem niektórych ekspertów m.in. medioznawcy dr. Karola Jakubowicza dotychczasowa rada nadzorcza mogłaby pracować dłużej - do czasu wyłonienia swoich następców. Według innych, minister skarbu mógłby wystąpić do sądu o ustanowienie w TVP kuratora - taką opinię wyraził m.in. dla "Gazety Wyborczej" znawca Kodeksu spółek handlowych prof. Stanisław Sołtysiński.

Nabór do rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia ogłosiło już Ministerstwo Skarbu Państwa, które dysponuje w obu radach po jednym miejscu (w TVP resort reprezentuje obecnie Krzysztof Czabański, w PR - Bogusław Kiernicki. Zgłoszenia na resortowe miejsca w radach można było nadsyłać do 10 kwietnia.(PAP)

js/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)