Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa prac Katarzyny i Piotra Józefowiczów w Sopocie

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt prac małżeństwa Katarzyny i Piotra Józefowiczów,
reprezentujących nurt sztuki krytycznej, można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki w
Sopocie. Wystawa jest konfrontacją ich artystycznej wizji.

Kilkadziesiąt prac małżeństwa Katarzyny i Piotra Józefowiczów, reprezentujących nurt sztuki krytycznej, można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawa jest konfrontacją ich artystycznej wizji.

Twórcy pochodzą z Lublina, a od wielu lat pracują jako nauczyciele akademiccy na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

"Tajemnicą ich działania jest opozycja do natury świata szybkiego i migotliwego. Oboje długo obcują ze swoją sztuką. To jest taka postawa medytacyjna" - powiedziała PAP kurator wystawy Dorota Grubba-Thiede. Ekspozycja nosi tytuł "Katarzyna Józefowicz, Piotr Józefowicz - anektując kolejną cząstkę czasu indywidualnego".

Katarzyna Józefowicz jest rzeźbiarką, najważniejszym tworzywem w jej pracach jest papier; Piotr Józefowicz specjalizuje się w malarstwie łącząc ortodoksyjne techniki z konceptualizmem.

Jak podkreśliła kurator wystawy, mimo tego, że artyści "przebywają pod jednym dachem i są ze sobą blisko, zachowują autonomię".

"Oboje wewnętrznie związani są z nurtem sztuki krytycznej, wywodzącym się z ducha dadaistycznego, związanym z nieposłuszeństwem obywatelskim, tendencjami anarchistycznymi, umiłowaniem wolności. Katarzyna Józefowicz jest określana na przykład jako antyterrorystka, antymilitarystka. Ich +spotkanie+ na wystawie jest o tyle ważne, że jedna i druga osoba jest niezwykle radykalna, ale zarazem delikatna i precyzyjna w budowaniu odwrotności rzeczywistości" - dodała Grubba-Thiede.

Wyjaśniła, że sama kompozycja wystawy ma formę labiryntu, w którym oba sposoby artystycznego wyrazu "przenikają się i wpływają na siebie".

Katarzyna Józefowicz urodziła się 26 listopada 1959 r. w Lublinie. W latach 1980-1981 studiowała Wychowanie Plastyczne na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Edwarda Sitka. Od 1986 roku jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2012 r. pełni na tej uczelni funkcję dziekana Wydziału Rzeźby i Intermediów.

Artystka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Trójmieście oraz za zagranicą m.in. w Antwerpii, Bratysławie, Brukseli, Jerozolimie, Kopenhadze, Newcastle, Nowym Jorku, Pekinie, Sydney i Wiedniu.

W 2002 r. Józefowicz otrzymała Paszport "Polityki". Autorkę m.in. słynnych "Dywanów", tworzonych z tysięcy twarzy wycinanych z gazet, pokazywanych na Biennale w Berlinie, nagrodzono w kategorii plastyka za "przekraczanie granic rzeźby".

Piotr Józefowicz urodził się 12 czerwca 1959 r. w Lublinie. W 1985 r. ukończył Wydział Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. W 1986 roku podjął pracę asystenta w Instytucie Wychowania Artystycznego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1988 r. związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie od 2003 r. prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa.

Józefowicz był m.in. członkiem zespołu realizacyjnego Polskich Cmentarzy Wojennych (1997-1999) w Katyniu, Miednoje i Charkowie, autorem realizacji ołtarza głównego dla Kościoła Diecezjalnego w Kansas City w USA (2002) oraz kuratorem wystawy "Pamiętamy" (2008), poświęconej dorobkowi zmarłego w 2006 r. artysty rzeźbiarza Zdzisława Pidka, autora pomników-cmentarzy w Katyniu, Miednoje, Charkowie.

Artysta pokazywał swoje obrazy na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju m.in. w Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Olsztynie, Krakowie, Łodzi i Warszawie. Prezentował też swoje prace zagranicznej publiczności w Dublinie, Stambule, Trokach i Wilnie.

Wystawa prac Katarzyny i Piotra Józefowiczów w sopockiej PGS potrwa do 19 stycznia 2014 r. (PAP)

rop/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)