Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Darmowe usługi bankowe to historia. "Za korzystanie z kapitału należy się zapłata"

46
Podziel się

Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii - twierdzi prof. Małgorzata Zaleska z SGH. W jej ocenie bankowcy utwierdzają się w przekonaniu, że za korzystanie z kapitału należy się konkretna zapłata.

Darmowe usługi bankowe to historia. "Za korzystanie z kapitału należy się zapłata"
Darmowe bankowanie odchodzi do historii? (Pixabay)
bDTadtdx

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Zaleska wskazuje, że jednym z powodów zmieniającej się bankowej koniunktury jest spadek rentowności banków. Ten ma z kolei związek z koniecznością dokonywania odpisów na kredyty, w tym tzw. frankowe w związku z towarzyszącym im ryzykiem prawnym.

- Od sposobu rozwiązania sporów frankowych zależy m.in. przyszła rentowność banków tym bardziej, że banki nie wykluczają zawiązywania kolejnych rezerw na kredyty frankowe - tłumaczy.

Zdaniem ekspertki środowisko niskich stóp procentowych także nie ułatwia bankom generowania zysków. Skutkuje to niepewnością i mniejszym odsetkiem udzielanych kredytów.

bDTadtdz

Na pytanie, czy w związku ze spadającymi zyskami banki będą próbować obarczyć klientów dodatkowymi opłatami, Zaleska odpowiada, że jest to trend widoczny już od jakiegoś czasu.

- Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie. Świadczy o tym chociażby wzrost wyniku prowizyjnego banków. Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii - konstatuje.

Zaleska pytana była również o scenariusz wprowadzenia ujemnego oprocentowania lokat lub opłat za złożenie depozytu w banku.

bDTadtdF

Według niej przedstawiciele banków komercyjnych przekonują się do zasadności nałożenia opłat za trzymanie środków na rachunkach bankowych. Jednocześnie wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów gospodarstw domowych jest jej zdaniem mało prawdopodobne.

Zobacz także: Banki zmieniają kurs. "Takie inwestycje mają kłopot z uzyskaniem finansowania"Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii - mówi PAP prof. Małgorzata Zaleska z SGH
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTadtea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
bez szyderstw
1 tyg. temu
Tyle że to mój kapitał i to mnie banki powinny płacić
ans
1 tyg. temu
Czas zabierać gotówkę z banków i najwyższa pora wrócić do płacenia gotówką.Skończyć z tymi rządami banków w państwach.Od rządzenia jest wybrany rząd a nie bank.Bank ma służyć nam a nie sterować nami i układać nam życie.
oczywiście
1 tyg. temu
Koniec darmowej bankowości!!! Czyli nareszcie banki zaczną mi płacić za korzystanie z moich pieniędzy które mam ulokowane a które oni pozyczaja innym na wysoki procent
bDTadteb
0,01%?
1 tyg. temu
za korzystanie z kapitału należy się konkretna zapłata. Pani Profesor żaden bank nie utrzyma się bez lokat u siebie lub pożyczonych od innych banków.
goldsmith
1 tyg. temu
Zgadzam sie z tym ze powinni wprowadzic oplaty za uslugi bankowe.. oczywiscie zaraz po tym jak banki wplaca do budzetu cala kase ktora "wyczarowali" na kredytach dzieki rezerwie czastkowej.. i maja to wplacic w zlocie a nie cyferkach wygenerowanych z powietrza.
...
Następna strona