Notowania

gospodarka
03.09.2019 06:20

KNF sprawdziła banki. W pierwszym półroczu zarobiły 9,1 mld złotych

Komisja Nadzoru Finansowego przyjrzała się wynikom sektora bankowego, którego zysk netto wyniósł 9,1 mld złotych, co oznacza wzrost o 2,1 proc. rok do roku. Pięć banków nie spełniło minimalnych wymogów dotyczących współczynnika wypłacalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
KNF podał wyniki kontroli banków. Sytuacja sektora bankowego jest stabilna. (Fot: Jacek Bereźnicki)

Tylko w lipcu zysk netto sektora bankowego wyniósł 1,55 mld złotych (wzrost o 16,4 proc. w porównaniu w zeszłym rokiem). Tak wynika z raportu opublikowanego na stronie KNF.

Na koniec lipca pięć komercyjnych i dziewięć spółdzielczych banków wykazało stratę łączną w wysokości 517,1 mln złotych. Ich udział w aktywach sektora wahał się w okolicach 5,5 proc. Pozostałe banki odnotowały zyski – łącznie w wysokości 9,4 mld złotych.

KNF wskazał, że pięć banków komercyjnych nie spełniało minimalnych wymogów regulacyjnych, dotyczących współczynnika wypłacalności. Jednakże wszystkie banki komercyjne spełniły obowiązującą normę płynności krótkoterminowej LCR i na koniec lipca wyniósł on 147,7 proc.

Zobacz także: Kredyty frankowe. "Poszkodowani przez banki wygrywają 80 proc. spraw. Spodziewamy się kolejnych pozwów"

Z tytułu odsetek banki zanotowały wynik na poziomie 28,59 mld złotych (wzrost o 8,4 proc. rok do roku), a z tytułu prowizji 7,73 mld złotych (wzrost o 1,4 proc.).

Koszty działań baków wyniosły z kolei 21,27 mld złotych, co oznacza wzrost o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, knf, sektor bankowy, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

JjrNo proszę. A podobno ten miliard, który banki miałyby zapłacić za swoje frankowe przekręty miałby zniszczyć cały sektor bankowy w Polsce...

03-09-2019

TamidrianHmm, a cały czas banki: - straszą nas utratą stabilności sektora bankowego (apokalipsa); - płaczą, że podatek bankowy pozbawił wiele firm kredytowania … Czytaj całość

03-09-2019

BartekZarobili tyle , ile stracili klienci trzymający u nich swoje pieniądze . Po prostu nas oskubali za darmochę .

Rozwiń komentarze (8)