Notowania

gospodarka
10.06.2019 15:08

Uwaga na maila od skarbówki! W wiadomości ukryty wirus

Na skrzynki mailowe Polaków trafiła fala wiadomości, których nadawcą jest rzekomo Urząd Skarbowy, który zawiadamia odbiorcę maila o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli. W rzeczywistości maile zawierają wirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

"INFORMACJA O ZAMIARZE WSZCZECIA KONTROLI SKARBOWEJ" - to tytuł wiadomości. Pisany wielkimi literami i bez polskich znaków.

Z treści maila wynika, że urzędnikom nie udało mu się skontaktować z podatnikiem, dlatego wyznaczają termin kontroli na 18 czerwca 2016 roku.

Wiadomość jest podpisana przez mgr Marzenę Fierek i zawiera załączniki z rzekomym wykazem dokumentów, które trzeba przedstawić podczas kontroli w urzędzie skarbowym.

Obejrzyj: Przystępny język kluczem do sukcesu w biznesie

W rzeczywistości załączniki zawierają wirusa Danabot, który kradnie dane logowania do rachunków bankowych.

(Eset)
Treść fałszywego maila, zawierającego wirusa.

- Danabot jest złożony z wielu elementów, tzw. wtyczek. Każda z nich odpowiada za jedną z funkcji trojana m.in. za możliwość łączenia się twórcy zagrożenia z komputerem ofiary i jego zdalne sterowanie, wstrzykiwanie złośliwego skryptu do przeglądarki, który uruchamia się w trakcie logowania do bankowości internetowej, zbieranie loginów i haseł z różnych aplikacji, czy instalację serwera proxy sieci TOR - tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w firmie antywirusowej ESET.

Taki sam wirus był już wcześniej wykorzystywany przy ataku na klientów Ergo Hestia, kiedy to oszuści podszywali się pod towarzystwo ubezpieczeniowe. Ofiarami wirusa DFanabot padali też klienci banków z Włoch, Niemiec, Austrii, czy Ukrainy.

Jak ochronić się przed atakiem? Przede wszystkim podejrzaną, pisaną bez polskich znaków wiadomość od skarbówki należy zignorować. Jeśli już uruchomiliśmy załącznik, komputer należy przeskanować przy pomocy programu antywirusowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, banki, cyberatak, urząd skarbowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

krsonegodzina wyslania email 4:24 am, no to trzeba byc niezle nieogarnietym aby tak latwo sie dac zlapac i ten adres skad to bylo wyslane, masakra

10-06-2019

tt33Od kiedy skarbówka informuje o kontroli, w dodatku mailem, wyłącznie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, no ale jeleni jest mnóstwo.

10-06-2019

GośćWystarczy dokładnie sprawdzić adres, z którego wysłano takiego maila.

Rozwiń komentarze (24)