Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
29.02.2016 14:47

BOŚ Bank chce pozyskać miliony na rozwój

Wartość planowanej przez bank emisji nowych akcji to kwota w przedziale od 300 mln zł do 600 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/Fermina CC SA-3.0)

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) planuje emisję nowych akcji o wartości 300-600 mln zł, a zamiarem zarządu banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł. Zebrane pieniądze umożliwią organiczny rozwój banku oraz generowanie środków na realizację jego misji w zakresie finansowania inwestycji ekologicznych i zrównoważonego rozwoju.

"Wartość planowanej przez bank emisji nowych akcji to kwota w przedziale od 300 mln zł do 600 mln zł. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi w drodze emisji akcji w ofercie niepublicznej. Ostateczna wartość emisji BOŚ zostanie określona przez akcjonariuszy na kolejnym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu pod koniec kwietnia 2016 roku, po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą i podaniu do publicznej wiadomości 'Ramowej strategii BOŚ na lata 2016-2020'. Sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016" - czytamy w komunikacie.

Zamiarem zarządu banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł, co umożliwi organiczny rozwój, generowanie środków na realizację misji w zakresie finansowania inwestycji ekologicznych i zrównoważonego rozwoju, podkreślono w komunikacie.

"Wpłynie także na spełnienie przez bank nadzorczych norm kapitałowych i w konsekwencji pozwoli na jego dalszy, bezpieczny rozwój" - czytamy dalej.

"Rada nadzorcza Banku Ochrony Środowiska, realizując przyjęty przez walne zgromadzenie akcjonariuszy banku harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego BOŚ, na posiedzeniu w dniu 26 lutego bieżącego roku pozytywnie zaopiniowała przedstawione przez zarząd banku warunki podwyższenia kapitału zakładowego banku, poprzez emisję akcji serii U" - podano również.

##Niższe wynagrodzenia

Rada nadzorcza BOŚ pozytywnie odniosła się także do inicjatywy zarządu w sprawie obniżenia o 25 proc. wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków zarządu.

"Zarząd BOŚ, mając świadomość stojących przed bankiem wyzwań związanych z przygotowaniem i realizacją 'Ramowej strategii BOŚ na lata 2016-2020', chce swoją postawą pokazać determinację we wprowadzaniu koniecznych zmian, a także zachęcić wszystkich pracowników do podejmowania wysiłków, które - w co wierzymy - zakończą się sukcesem" - napisał w deklaracji zarząd banku.

- Tworząc nową strategię wyrażamy przekonanie, że bank może wyraźnie poprawić efektywność działania i być za kilka lat równie rentowny, jak najlepsze banki w sektorze - powiedział p.o. prezesa zarządu BOŚ Sławomir Zawadzki, cytowany w komunikacie.

W ub. tygodniu BOŚ poinformował, że zdecydował o rozpoczęciu prac nad ramową strategią na lata 2016-2020 i liczy na jej akceptację przez radę nadzorczą w kwietniu bieżącego roku.

Wcześniej w lutym nadzwyczajne walne zgromadzenie BOŚ przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji. Sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 roku.

Wysokość dokapitalizowania banku ma zostać przegłosowana przez akcjonariuszy na kolejnym NWZ w kwietniu 2016 roku. Bank tłumaczył, że emisja ma na celu pozyskanie środków na dalszy rozwój i realizację strategii BOŚ.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział później, że weźmie udział w podwyższeniu kapitału banku i nie zamierza obecnie zmniejszać swojego zaangażowania w BOŚ. Obecnie ma 56,62 proc. akcji banku.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Tagi: finanse, bankowość, bos, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz