Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BZ WBK chce być najlepszym bankiem dla biznesu w Polsce

0
Podziel się:

Bank chce zwiększyć udział w rynku korporacyjnym do 15 proc. w 3 lata.

BZ WBK chce być najlepszym bankiem dla biznesu w Polsce
(BZ WBK)
bEKEPkLF

Bank Zachodni WBK chce być najlepszym bankiem dla biznesu w Polsce i w ciągu 3 lat zwiększyć swoje udziały rynkowe w segmencie korporacyjnym do 15 proc. z ok. 10 proc. obecnie. Celem jest wzrost w obsłudze handlu zagranicznego o 10-15 proc. rocznie, pozyskiwanie ok. 500 klientów korporacyjnych rocznie oraz silna obecność w segmencie agro, poinformowali przedstawiciele banku.

- Nasze cele biznesowe na kolejne 3 lata to wzrost rocznie o 10-15% wolumenu obsługiwanych transakcji rynku zagranicznego. Chcemy rosnąć w tym tempie w 2015 i w kolejnych latach, co istotnie wpłynie na nasz udział rynkowy - powiedział członek zarządu Michael McCarthy podczas spotkania prasowego.

Handel zagraniczny będzie jednym z kluczowych obszarów wzrostu bankowości korporacyjnej BZ WBK w najbliższych latach. Bank zamierza wykorzystać swoją silną lokalną obecność, kompleksową ofertę, zaawansowane platformy elektroniczne oraz serwis operacyjny. Będzie także wykorzystywał globalną siłę grupy Santander i jej partnerów.

bEKEPkLH

- Chcemy pomagać firmom poznawać nowe rynki, pokazywać, co i jak, w jakiej branży można na nich robić. Będziemy inspirować przedsiębiorców, pomagać szukać partnerów i kontrahentów, również w krajach, które wydają się dość egzotyczne - powiedział dyrektor zarządzania strategią sprzedaży Jerzy Śledziewski.

W tym celu bank przygotował długofalowy Program Rozwoju Eksportu, obejmujący m.in. misje gospodarcze "fizyczne" i "wirtualne", konferencje tematyczne, z którym chce dotrzeć do co najmniej kilku tysięcy polskich firm - zarówno klientów BZ WBK, jak i innych banków. Partnerami merytorycznymi programu są: Google, PwC, Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A oraz Bisnode.

- Naszą ambicją jest, by stać się pierwszym bankiem dla handlu zagranicznego. Mamy szereg argumentów, by wspierać ekspansję polskich firm na zagranicznych rynkach. Szacujemy, że nasz udział w łącznej obsłudze handlu zagranicznego to ok. 12 proc. On jest zdywersyfikowany geograficznie. Jesteśmy też drugim graczem w faktoringu zagranicznym i tu także będziemy się rozwijać. Inwestujemy w platformę wymiany walut, kolejne zmiany będą w czerwcu - zaznaczył Michael McCarthy.

W ub. roku bank pozyskał ok. 500 nowych klientów korporacyjnych, a celem na ten i kolejne dwa lata jest utrzymywanie takiego wzrostu. BZ WBK oczekuje także wzrostu akcji kredytowej w tym segmencie na poziomie kilkunastu procent rocznie.

bEKEPkLN

Obecnie udział rynkowy BZ WBK w obsłudze korporacji ogółem wynosi ok. 10 proc. Ambicją jest osiągnięcie ok. 20 proc. udziału w rynku w dłuższym terminie i 15 proc. w ciągu 3 lat.

- W trzyletnim horyzoncie, jeśli chodzi o udziały rynkowe chcielibyśmy się znaleźć w okolicach 15 proc.. Chcemy być z naszymi klientami nie tylko w dobrych, ale i złych czasach. Staramy się pomóc klientom, aby mogli rozwijać biznes na rynkach, które są dla nich nowe. Bankowość korporacyjna w wielu obszarach jest trudno mierzalna. To nie tak, że największy bank jest najlepszy. Jest bardzo dużo do zrobienia. Chcemy wzmacniać stronę jakości naszych relacji z klientami. Będziemy najlepsi wtedy, gdy oni nam to powiedzą - podkreślił dyrektor sieci sprzedaży korporacyjnej Artur Chodacki.

Notowania tygodniowe akcji BZ WBK

Obecnie bank przygotowuje się także do silnego wejścia w segment agro, którego perspektywy ocenia bardzo pozytywnie. O zainteresowanie banku tym sektorem decyduje jego rosnące znaczeniem dla polskiej gospodarki. Jest on także jedną z lokomotyw polskiego eksportu.

bEKEPkLO

- Prace są w toku, na bardzo zaawansowanym etapie. Latem będziemy w stanie ogłosić coś konkretnego. Chcemy traktować ten sektor jako strategiczny dla banku. Ten obszar będzie odnotowywał bardzo intensywny wzrost w ciągu 3-5 lat. Dlatego mocno zainwestowaliśmy w ekspertów. Nie będziemy przekształcać modelu dystrybucji. Chcemy to realizować w sposób zintegrowany - powiedział McCarthy.

Bank prowadzi obsługę firm w 12 centrach bankowości korporacyjnych, w których pracuje 200 wyspecjalizowanych bankierów korporacyjnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKEPkMi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)