Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czarnecki pozbył się rosyjskiego banku. W wynikach pozostał jednak ślad

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie wyników Getin Holding za pierwsze półrocze 2015.

Czarnecki pozbył się rosyjskiego banku. W wynikach pozostał jednak ślad
(mat.pras.)
bECLuwMR

Giełdowy Getin Holding, należący do Leszka Czarneckiego (na zdjęciu), zarobił 38 milionów złotych w drugim kwartale 2015 roku - o blisko 3 miliony mniej niż rok wcześniej. W pierwszej połowie roku wynikom ciążył Idea Bank Rosja, który jednak pod koniec czerwca został sprzedany. Na szczęście dla właścicieli świetnym wynikiem może się pochwalić krajowy oddział banku.

Prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek poinformował, że pierwsze półrocze było całkiem dobre dla grupy, głównie dzięki rekordowym wynikom Idea Bank Polska, przy jednocześnie trudnej sytuacji w krajach wschodnich.

Idea Bank Polska osiągnęła rekordowy zysk netto 181,1 mln zł, co jest wynikiem blisko trzykrotnie lepszym w ujęciu rok do roku. Sprzedaż kredytowa przekroczyła 2,8 mld zł. W tym samym okresie bank pozyskał 9,2 tys. nowych kredytobiorców oraz sprzedał 31 tys. rachunków.

bECLuwMT

Prezes poinformował, że liczy, że po słabym półroczu, druga połowa roku przyniesie poprawę wyników banku na Ukrainie, a także rosyjskiej grupy Carcade.

- Nasze odczucie na temat biznesu na Ukrainie są lepsze niż to, co wynika z liczb po pierwszym półroczu. Konflikt na wschodzie kraju został zamrożony i od pół roku nie ma oznak pogorszenia sytuacji. Do sektora wracają depozyty osób fizycznych. Spodziewam się, że pomimo strat z pierwszej połowy roku bardzo szybko zaczniemy tam na powrót zarabiać pieniądze - oczywiście, jeśli nie będzie żadnych niespodziewanych zdarzeń - podkreślił prezes.

Piotr Kaczmarek poinformował, że prowadzenie biznesu w Rosji jest coraz trudniejsze ze względu m.in. na rosnącą inflację, deprecjację rubla i coraz gorszą sytuację materialną Rosjan. Jednak trend widoczny w wynikach grupy Carcade w II kw. br. jest pozytywny i można zakładać, że do końca tego roku będą one poprawiać się.

Getin pozbył się już jednego z rosyjskich banków

Getin Holding ocenia, że zrealizowana w drugim kwartale tego roku sprzedaż Idea Bank Rosja będzie miała pozytywny wpływ na wyniki grupy w perspektywie roku, półtora, poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

bECLuwMZ

- Bank w Rosji w perspektywie tego roku zapewne generowałby straty. Na dziś tego banku nie ma w grupie, nie będzie więc strat, uwolniliśmy środki, otrzymaliśmy zwrot pożyczek podporządkowanych. To nie miało jednorazowego pozytywnego wpływu na wynik - wręcz odwrotnie - ale poprawia nasz cash-flow i w perspektywie roku, półtora będzie miało pozytywny wpływ na nasze wyniki - powiedział Kaczmarek podczas telekonferencji.

Getin Holding zamknął transakcję sprzedaży banku w Rosji i przeniesienia własności akcji 26 czerwca. Jednak, jak podkreślił prezes, negatywny wpływ banku na wyniki rosyjskiej działalności były widoczne w całym II kwartale 2015 r. W całym I półroczu br. ze względów płynnościowych oraz toczącego się procesu sprzedaży spółki, bank nie sprzedawał kredytów.

Rozliczenie sprzedaży Idea Bank Rosja wpłynęło ujemnie na wynik drugiego kwartału (- 32 mln zł na poziomie grupy i -39 mln zł w ujęciu jednostkowym).

bECLuwNa

Getin Holding jest holdingiem finansowym działającym na rynkach Europy Wschodniej. Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

Notowania akcji Getin Holding na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Getin Holding jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, który bezpośrednio ma ponad 57 procent jego akcji. Biznesmen od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbogatszych Polaków. W 2008 roku znalazł się również na 446. wśród najbogatszych ludzi świata. Kontroluje notowane na GPW spółki z branży finansowej, a także deweloperskiej.

bECLuwNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)