Notowania

gospodarka
08.12.2016 14:53

KNF naciska na Raiffeisen. Powinien wejść na giełdę do połowy przyszłego roku

Wszystko przez fiasko transakcji przejęcia banku przez Alior.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WLODZIMIERZ WASYLUK/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego, po odstąpieniu przez Alior Bank od rozmów w sprawie kupna akcji Raiffeisen Bank Polska, oczekuje, że Raiffeisen zadebiutuje na warszawskiej giełdzie do 30 czerwca 2017 roku - poinformował rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

- Odstąpienie Alior Banku od zamiaru nabycia wydzielonej części Raiffeisen Bank Polska uczyniło niemożliwą realizację zobowiązania inwestorskiego Raiffeisen Bank International (RBI) poprzez sprzedaż w ustalonym harmonogramie wydzielonej części Raiffeisen Bank Polska bankowi krajowemu, którego akcje notowane są na GPW. W związku z tym realizacja złożonego zobowiązaniem powinna nastąpić poprzez przeprowadzenie IPO Raiffeisen Bank Polska w terminie do dnia 30 czerwca 2017 roku - powiedział Barszczewski.

W środę zarząd Alior Bank postanowił odstąpić od zamiaru nabycia podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska SA. Alior Bank poinformował pod koniec września, że ma wyłączność negocjacyjną na zakup działalności bankowej Raiffeisen.

W 2012 roku KNF zgodziła się na przejęcie przez podmioty z Grupy Raiffeisen ponad 50 proc. akcji Polbank EFG, a austriacki właściciel RBI złożył zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, w tym m.in. w zakresie wprowadzenia akcji połączonego banku do obrotu na rynku regulowanym giełdy w Warszawie.

W dniu 24 maja 2016 roku Komisja zaakceptowała możliwość zmiany sposobu realizacji tego zobowiązania inwestorskiego. KNF stwierdziła, że uzna zobowiązanie za wykonane, jeżeli w terminie do 31 grudnia 2016 wydzielona część Raiffeisena - bez portfela kredytów hipotecznych denominowanych we frankach lub indeksowanych do szwajcarskiej waluty - zostanie nabyta przez bank prowadzący działalność w Polsce, którego akcje są notowane na GPW, przy czym określenie parametrów komercyjnych podziału i transakcji z giełdowych bankiem krajowym powinno nastąpić do 30 września 2016 roku.

Jednocześnie RBI zobowiązał się, że gdyby zawarcie transakcji podziału z giełdowym bankiem krajowym w powyższym terminie okazało się niemożliwe, RBI przeprowadzi IPO Raiffeisen Bank Polska SA do dnia 30 czerwca 2017 roku na warunkach określonych w decyzji KNF z dnia 17 kwietnia 2012 roku.

Następnie mając na względzie trwające negocjacje z potencjalnym nabywcą części przedsiębiorstwa bankowego Komisja 4 października br. wydłużyła termin na ustalenie parametrów komercyjnych podziału Raiffeisen Banku Polska i transakcji z giełdowym bankiem krajowym do końca listopada 2016 roku.

oprac. Damian Słomski

Tagi: gospodarka, banki, ubezpieczenia, fundusze, przedsiębiorczość, pap, knf, raiffeisen, powtórzenie, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2016

NikodemZnajomy (biznesmen) opowiadał mi, że był kiedyś na żaglach w Chorwacji z palestrą prawniczą ( adwokaci-prokuratorzy), mówił, że takiego bydła jeszcze … Czytaj całość

09-12-2016

WaldekNa giełdę.... przecież oni są umoczeni w kredyty frankowe, nie wziął bym ich akcji nawet jak by rozdawali je jak ulotki...

08-12-2016

jaAkcje? Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Powinno się więc ryzykiem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)