Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deutsche bank
18.09.2015 10:16

Deutsche Bank ucieka z Rosji. Władze prowadzą dochodzenie

Deutsche Bank, jeden z największych banków inwestycyjnych w Europie, planuje zamknięcie swojego biznesu bankowości korporacyjnej w Rosji, aby zmniejszyć koszty - podają źródła zbliżone do sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Aktualizacja: 11:51

Bank umieścił taką informację na rosyjskiej stronie internetowej w czwartek, ale w krótkim czasie taki komunikat banku został usunięty.

Plany wyjścia z rosyjskiego rynku mają być przedstawione przez niemiecki bank w ciągu najbliższych dni - podają źródła.

Deutsche Bank zatrudnia w Rosji ponad tysiąc pracowników. Źródła podają, że wobec banku jest prowadzone dochodzenie mające ustalić nieprawidłowości w jego działalności w Rosji.

Zmiany dotkną 200 osób

Rzeczniczka Deutsche Banku powiedziała, że dotknie to ok. 200 z 1,3 tys. pracowników tej instytucji finansowej w Rosji. Reorganizacja ma być sfinalizowana do końca bieżącego roku. Potem klienci korzystający obecnie w Rosji z usług Deutsche Banku w tym zakresie będą obsługiwani w innych placówkach tego banku - informuje agencja dpa.

Reuters odnotowuje, że sytuacja Deutsche Banku w Rosji pogorszyła się za sprawą sankcji nałożonych przez Zachód na Moskwę za jej rolę w kryzysie ukraińskim, a także z powodu spadku cen ropy, spychającego rosyjską gospodarkę ku recesji.

W sierpniu tygodnik "Der Spiegel" informował, że Deutsche Bank jest podejrzany o pomaganie rosyjskim klientom w praniu brudnych pieniędzy i że śledztwa w tej sprawie prowadzą organy ścigania i kontroli finansowej z Rosji, USA i Wielkiej Brytanii.

Ponieważ podejrzane transakcje zawieszono dopiero na początku tego roku, Deutsche Bank podejrzany jest też o naruszenie przepisów dotyczących sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie.

Będą zwolnienia

Wcześniej bank poinformował też o planowanej redukcji etatów. We wszystkich oddziałach pracę ma stracić nawet 23 tysiące osób. Zwolnienia dotkną m.in. działów administracyjnych i technologicznych. Nie można wykluczyć, że będą też dotyczyć komórek związanych z obsługą klienta.

Po cięciach etatów i reorganizacji liczba zatrudnionych w Deutsche Banku wyniesie 75 tysięcy. Nowy prezes banku John Cryan, który objął stanowisko w lipcu, zapowiadał cięcie kosztów. Cryan już przedstawił wstępne dane dotyczące planu cięcia zatrudnienia członkom rady nadzorczej - podają źródła.

Bank już w kwietniu przedstawiał plan restrukturyzacji firmy, ale wkrótce po tej prezentacji odeszli szefowie banku Anshu Jain i Juergen Fitschen. Zadanie wprowadzenia zmian spadło więc na Cryana.

Na koniec czerwca Deutsche Bank zatrudniał 98647 osób.

Tagi: deutsche bank, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz