Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Chińczycy zainwestują we właściciela Banku Millennium 706 mln euro

2
Podziel się:

Dzięki temu azjatycki inwestor stanie się posiadaczem prawie jednej trzeciej udziałów portugalskiego banku.

Chińczycy zainwestują we właściciela Banku Millennium 706 mln euro
(PAP/EPA)

Chiński koncern Fosun zainwestuje w Banco Comercial Portugues (BCP), właściciela Banku Millennium, łącznie 706 mln euro. Dzięki temu azjatycki inwestor stanie się posiadaczem prawie jednej trzeciej udziałów portugalskiego banku.
W komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej przez rzecznika BCP Erika Burnsa, portugalski bank poinformował, że w poniedziałek zapadła decyzja, że podniesienie jego kapitału będzie wymagało emisji ponad 14,1 mln akcji o wartości 9,4 centów za sztukę. Oznacza to, że będą one tańsze o 38,6 proc. od aktualnych notowań.

Już wcześnie, bo w listopadzie władze koncernu Fosun ujawniły, że za 175 mln euro zdecydowały się nabyć 16,7 proc. akcji BCP. Teraz przyszedł czas na drugą transakcję dokapitalizowania portugalskiego banku. Tym razem kwota jest blisko 3-krotnie większa - sięgnie 531 mln euro, czyli około 2,3 mld zł.

Po przeprowadzeniu transakcji azjatycki inwestor stanie się posiadaczem 30 proc. udziałów banku i jego głównym akcjonariuszem.

Wcześniej największym akcjonariuszem BCP był Sonangol, państwowy koncern naftowy z Angoli. Posiadał on pakiet 17,84 proc. Kolejnym pod względem wielkości był hiszpański bank Sabadell z 5,07 proc. akcji.

Informacja o drugim doinwestowaniu BCP przez Fosun spotkała się z negatywną oceną ze strony portugalskich komentatorów i analityków finansowych. Także lizbońska giełda zareagowała źle na wiadomość o dokapitalizowaniu BCP. Cena akcji spadła do najniższego w historii poziomu sięgającego 97 centów za sztukę.

Negatywnie do zapowiedzianego dokapitalizowania portugalskiego banku ustosunkowali się również przedstawiciele działającego w jego strukturach syndykatu. Związkowcy w wydanym komunikacie przewidują, że w rezultacie inwestycji załoga BCP będzie "zmuszona do jeszcze większego wysiłku w pracy”.

BCP jest największym akcjonariuszem polskiego Banku Millennium. Portugalski bank posiada 50,1 proc. jego akcji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
dziś
2 lata temu
a jak się czują z tym że z Chin .wypełzł ----Covid 19 , na dziś .W pewnej placówce wzieli eleganckie fotele a postawili krzesła ,dla gorszego sortu chyba
.
5 lata temu
Niedługo nie trzeba będzie nakładać ceł na chińskie towary bo wszystko będzie chińskie