Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Eurobank pozyskał 250 mln zł. Popyt na obligacje większy niż oferta

Eurobank pozyskał 250 mln zł. Popyt na obligacje większy niż oferta

Eurobank nie miał problemu ze znalezieniem inwestorów chętnych na zakup obligacji. Fot. East News
Eurobank nie miał problemu ze znalezieniem inwestorów chętnych na zakup obligacji.

Ćwierć miliarda złotych, głównie na sfinansowanie kredytów, pozyskał Eurobank w ramach nowej emisji obligacji. Mógł mieć nawet dwa razy więcej, bo popyt dopisał. Oferta była skierowana tylko do instytucji.

Rozpoczęta w poniedziałek 27 listopada oferta publiczna obligacji Eurobanku była skierowana do instytucji finansowych, przede wszystkim funduszy inwestycyjnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych i emerytalnych.

Ostatecznie bank przydzielił 2,5 tys. sztuk obligacji zwykłych serii C o łącznej wartości 250 mln zł. Odkupi je za cztery lata. W tym czasie inwestorzy będą dostawać odsetki wyliczane według stopy WIBOR6M powiększonej o marżę w wysokości 0,82 pkt. proc., wypłacane w okresach półrocznych.

- Pozyskane od inwestorów środki zostaną wykorzystane na finansowanie akcji kredytowej - mówi Marcin Karłowicz, dyrektor departamentu zarządzania aktywami i pasywami w Eurobanku. - Przyjęty przez nas model biznesowy a także konsekwentnie realizowana strategia regularnej obecności na rynku kapitałowym sprawiają, że inwestorzy postrzegają nas jako atrakcyjnego emitenta długu, o czym świadczy także popyt na nową emisję.

Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?


 

Eurobank od kwietnia 2015 roku cieszy się ratingiem A- (z perspektywą stabilną) przyznanym przez agencję Fitch. Taka nota plasuje go wśród najwyżej ocenianych banków w Polsce. Fitch wskazała ostatnio, że Eurobank ma komfortową sytuację płynnościową, solidne podstawy kapitałowe oraz silną zdolność do obsługi zobowiązań finansowych.

Tegoroczna emisja obligacji jest trzecią w historii Eurobanku. Łączna suma środków pozyskanych w ramach emisji obligacji serii A, B i C wynosi obecnie 740 mln zł. Wszystkie są organizowane w ramach Programu Emisji Obligacji rozpoczętego w 2015 roku. Cały program opiewa na 2 mld zł.

emisja, obligacje, eurobank, seria c
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marcin
2017-12-02 06:55
Obligacje to ok 3 procent zysku rocznie - mam lepszą propozycję dla inwestorów ... Amica SA osiągnęła wg raportu finansowego za 3 kwartały 2017 roku 15,30 zł czystego zysku na jedną akcję. To jeden z najlepszych wyników na polskiej giełdzie. Zakup akcji Spółki Amica SA na GPW to doskonała inwestycja w przyszłość.
Marcin
2017-12-02 06:45
Amica SA osiągnęła wg raportu finansowego za 3 kwartały 2017 roku 15,30 zł czystego zysku na jedną akcję. To jeden z najlepszych wyników na polskiej giełdzie. Zakup akcji Spółki Amica SA na GPW to doskonała inwestycja w przyszłość.