Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EuroRating obniżył ocenę wiarygodności 10 banków. Na liście są też polskie firmy

0
Podziel się:

Zobacz, jakie są powody tej zmiany.

EuroRating obniżył ocenę wiarygodności 10 banków. Na liście są też polskie firmy
(goodluz - Fotolia.com)

EuroRating obniżył oceny wiarygodności kredytowej Banku BPH, Banku Millennium, BOŚ, Banku Zachodniego WBK, Deutsche Bank Polska, Getin Noble Banku, mBanku, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska i Santander Consumer Banku, podała agencja. We wszystkich 10 przypadkach perspektywa jest negatywna.

"Główną przyczyną obniżenia oceny wiarygodności kredytowej banków jest uchwalona w środę przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Zakłada ona przymusowe dla banków przewalutowanie walutowych kredytów hipotecznych przy jednoczesnym przeniesieniu na banki przytłaczającej większości związanych z tym kosztów" - czytamy dalej.

Banki objęte decyzją agencji EuroRating o zmianach ocen ratingowych charakteryzują się relatywnie wysokim udziałem kredytów denominowanych w walutach obcych (w tym przede wszystkim w CHF) w całym portfelu kredytów (od kilkunastu do ponad 60 proc.) oraz znaczącym udziałem należności walutowych w strukturze łącznych aktywów (od ok. 10 proc. do ponad 40 proc.), podkreślono.

Notowania akcji wybranych banków notowanych na GPW

"Negatywna perspektywa ratingów dla wszystkich wyżej wymienionych banków związana jest z oceną agencji, iż skala ostatecznego negatywnego wpływu nowej ustawy na kondycję finansową banków nie jest obecnie dokładnie znana i może okazać się większa od obecnych szacunków. Ponadto bieżące oceny banków nie uwzględniają jeszcze w pełni potencjalnego wpływu ewentualnego wprowadzenia dodatkowego podatku bankowego" - napisano także w materiale.

Pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej banków w dłuższej perspektywie mogłoby oddziaływać zmniejszenie ryzyk związanych z otoczeniem regulacyjnym (w tym w szczególności potencjalne uznanie przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o przewalutowaniu kredytów za niezgodną z konstytucją), korzystne dla banków kształtowanie się kursów walutowych, poprawa wypracowywanych wyników finansowych oraz wskaźników kapitałowych, a także ewentualne dokapitalizowanie poszczególnych banków, podała także agencja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)