Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch obniża rating kredytowy Rosji. Dno jest blisko

0
Podziel się:

Następny poziom jest już określany mianem śmieciowego. To między innymi efekt zachodnich sankcji.

Fitch obniża rating kredytowy Rosji. Dno jest blisko
(Geraint Rowland / Flickr (CC BY 2.0))
bECWIzFh

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji w walucie obcej i narodowej z BBB do BBB- z negatywną prognozą. Jest to najniższy rating inwestycyjny. Następny poziom - BB+ - określany jest już jako spekulacyjny lub śmieciowy.

Decyzję tę Fitch podjęła w piątek. Media w Rosji poinformowały o niej w sobotę.

Agencja wyjaśniła, że obniżenie ratingu Rosji związane jest gwałtownym pogorszeniem perspektyw rozwoju gospodarczego na tle spadku cen ropy naftowej, obniżenia kursu rubla i podwyższenia stóp procentowych.

bECWIzFj

Fitch również podkreśliła negatywny wpływ sankcji nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie. _ Sankcje Zachodu wywierają presję na gospodarkę, blokując rosyjskim firmom i bankom dostęp do zewnętrznego rynku kapitału _ - zauważyła agencja.

Fitch oceniła, że rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji w 2014 roku zmalały bardziej, niż agencja prognozowała i maleją nadal; w końcu 2014 roku były one mniejsze o 120 mld dolarów niż w końcu 2013 roku.

Agencja przewiduje, że w 2015 roku produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadnie o 4 proc., deficyt budżetowy osiągnie 3,7 proc. PKB, a inflacja wyniesie 8,5 proc. Zdaniem Fitch na ścieżkę wzrostu gospodarka Rosji wróci nie wcześniej niż w 2017 roku.

17 października 2014 roku inna agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła rating Rosji do Baa2 z Baa1. To tylko dwa oczka powyżej poziomu śmieciowego. 24 października trzecia z wielkich agencji Standard & Poor's potwierdziła ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. Również w jej wypadku jest to najniższy rating inwestycyjny.

bECWIzFp

W opinii ekspertów finansowych z powodu kryzysu gospodarczego, w którym pogrąża się Rosja, międzynarodowe agencje ratingowe w każdej chwili mogą obniżyć jej rating do poziomu śmieciowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel: warunki zniesienia sankcji dla Rosji W minionych dniach kilku niemieckich polityków, w tym szef MSZ Frank-Walter Steinmeier oraz minister gospodarki Sigmar Gabriel, podało w wątpliwość sens dalszych sankcji.
Inflacja w Rosji największa od sześciu lat Wyniosła w kończącym się roku 11,4 procent.
UE: Trzeba wznowić dialog z Rosją Stosunkom z Moskwą będą poświęcone najbliższe obrady ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Unii.
bECWIzFK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)