Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frank szwajcarski znowu szkodzi bankom. Ceny akcji gwałtownie w dół

0
Podziel się:

Inwestorzy tracą krocie przez środową decyzję sejmu dotyczącą kredytów walutowych.

Frank szwajcarski znowu szkodzi bankom. Ceny akcji gwałtownie w dół
(Brian Jackson)
bEDsEPNh

Krach na akcjach Getin Noble Banku i Banku Millennium. Gwałtowną przecenę wywołała decyzja sejmu na temat możliwości przewalutowania kredytów w obcych walutach np. we frankach szwajcarskich. Banki traciły w czwartek najbardziej spośród wszystkich notowanych na warszawskiej giełdzie. Getin Noble nawet ponad 27 proc.

aktualizacja 17:03

Sama możliwość przewalutowania nie jest tak zaskakująca, jak fakt, że 90 procent kosztów transakcji ma umorzyć bank. Przewalutowanie ma następować po kursie , jaki obowiązywał w dniu sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej.

bEDsEPNj

Pomysł na pomoc frankowiczom zawarty w ustawie polega na tym, by policzyć różnicę w saldach zadłużenia kredytu frankowego i złotowego (czyli różnica w kapitale, jaki pozostał do spłaty), a następnie umorzyć frankowiczowi 90 procent z otrzymanej kwoty. Resztę, czyli 10 procent, będzie on musiał spłacić razem z pozostałym zadłużeniem.

Notowania wybranych banków w czwartek

To oznacza ogromne straty dla banków, co widać po ich czwartkowych notowaniach. Inwestorzy pozbywali się akcji w zasadzie wszystkich banków. Indeks WIG-Bank spadł na koniec sesji giełdowej o 5,6 proc. Wspomniany Getin Noble Bank tracił najwięcej (-19 proc.). Następny w kolejności był Bank Millennium, który spadł o ponad 13 procent. mBank stracił ponad 8 procent swojej wartości.

Jak wyliczył analityk Domu Maklerskiego Trigon Maciej Marcinowski, nowa ustawa będzie kosztowała banki około 19 mld zł, koszt będzie rozłożony na trzy lata.

bEDsEPNp

"Zwiększenie proporcji umarzanej części kredytu na niekorzyść banków wyraźnie zwiększa potencjalne straty dla sektora, gdyż przewalutowanie staje się opłacalne dla większej grupy kredytobiorców. W pierwotnym projekcie było to opłacalne tylko dla kredytów udzielonych w II i III kwartale 2008 dla CHF/PLN poniżej 2,15. Obecnie powinno to być korzystne dla klientów, którzy brali kredyt w 2007 lub 2008 przy kursie CHF/PLN poniżej 2,50" - uważa analityk DM Trigon.

Indeks WIG-Banki znajduje się blisko dwuletnich minimów. Najniższą wartość w ciągu ostatnich dni wskaźnik, grupujący banki notowane na GPW osiągnął 27 lipca, a wcześniej na tym poziomie znajdował się w pierwszej połowie lipca 2013 roku.

Zobacz także: Zobacz też:
bEDsEPNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)