Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ING chce być "eko". Nie pożyczy pieniędzy elektrowniom węglowym

ING chce być "eko". Nie pożyczy pieniędzy elektrowniom węglowym

ING Bank Śląski chce być "eko". Nie zamierza pożyczać pieniędzy elektrowniom węglowym. Fot. Stefanie / Flickr (CC BY-NC 2.0)
ING Bank Śląski chce być "eko". Nie zamierza pożyczać pieniędzy elektrowniom węglowym.

ING Bank Śląski przez kolejnych 7 lat będzie stopniowo zmniejszał wartość kredytów udzielanych poszczególnym elektrowniom, które wykorzystują w działalności węgiel. Po 2025 roku takie podmioty wcale nie będą mogły liczyć na finansowanie w postaci np. kredytu. To efekt ogłoszonej "deklaracji ekologicznej". Bank w ten sposób chce pokazać, że wspiera środowisko.

Zarząd ING Banku Śląskiego podjął decyzję o wspieraniu projektów nisko emisyjnych i przyjął dokument pod nazwą "Deklaracja ekologiczna".

"W działalności biznesowej naszym priorytetem są projekty realizowane z troską o środowisko naturalne. Dlatego będziemy stopniowo zmniejszali ekspozycję produktową i kredytową dotyczącą działalności wysokoemisyjnej. Od 2015 roku nie finansujemy nowych elektrowni węglowych, z wyłączeniem naszych wcześniejszych zobowiązań kontraktowych wobec tych podmiotów" - czytamy w dokumencie.

Ponadto, zarząd ING postanowił, że do końca 2025 roku bank będzie stopniowo zmniejszał (aż do całkowitej spłaty) dotychczasowe zaangażowania kredytowe, udzielone poszczególnym elektrowniom węglowym. Po 2025 roku nie będzie już wcale finansował klientów, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5 proc.

Jednocześnie bank będzie nawiązywał nowe relacje z klientami, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu nie wyższym niż 10 proc. oraz posiadającymi strategię dalszego zmniejszenia tego udziału do poziomu bliskiego zeru do końca 2025 roku.

Walka z globalnym ociepleniem


- W naszej działalności biznesowej priorytetem są projekty realizowane z troską o środowisko naturalne. Chcemy pomagać klientom w transformacji energetycznej i w przechodzeniu na działalność niskoemisyjną - komentuje Piotr Utrata, rzecznik ING.

- Dlatego będziemy wspierali projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, rozwoju nowoczesnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii, ESCO, wspierające elektromobilność oraz inne mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniom oraz zwiększanie możliwości recyklingu - zapowiada Utrata.

Na koniec września wielkość wszystkich kredytów do spłaty udzielonych firmom (łącznie z leasingiem i faktoringiem) wynosiła 51,8 mld zł.
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
nitro
2017-12-12 21:56
czyli grają przeciw Polsce,zlikwidować konta u nich ja już dawno to zrobiłem.
tyf
2017-12-12 20:28
a czy banki nie mają obowiązku działania w imię rozwoju gospodarczego kraju gdzie działają?? tak tylko pytam...
ooo
2017-12-12 20:11
ufff - czyli stopniowo wycofają się z Polski, ale co pocznie Brunon, od urodzenia prezes
Pokaż wszystkie komentarze (14)