Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kruk skupuje wierzytelności od Deutsche Banku. Warte ponad 500 mln zł

Kruk skupuje wierzytelności od Deutsche Banku. Warte ponad 500 mln zł

Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Spółka zależna wrocławskiej firmy Kruk zawarła umowę z Deutsche Bankiem. Kupi od niego wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich o łącznej wartości nominalnej blisko pół miliarda złotych.

Zarząd Kruka poinformował, że w poniedziałek 19 czerwca należąca do niego włoska firma ItaCapital s.r.l. podpisała umowę z również działającym na terenie Włoch Deutsche Bankiem. Zakłada ona przejęcie od banku wierzytelności z tytułu niespłacanych kredytów konsumenckich opiewających na 131,7 mln euro. W przeliczeniu według bieżącego kursu wymiany wychodzi około 555 mln zł.

Umowa mogłaby nie dojść do skutku jedynie w przypadku, gdyby po stronie Kruka nie doszło do zapłaty za pakiet wierzytelności. Komunikat nie wskazuje jednak na cenę, po której włoska spółka kupi długi.

To już kolejna duża transakcja, w której partnerem Kruka jest duży bank działający za granicą. Dokładnie trzy tygodnie temu informowaliśmy o zakupie wierzytelności rumuńskiego banku, należącego do francuskiej grupy Societe Generale. Wartość tamtej transakcji przekroczyła 1 mld zł.

W 2016 roku Kruk zainwestował łącznie 1,3 mld zł w portfele wierzytelności, z czego 857 mln zł poza Polską - m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i na Słowacji. W pierwszym kwartale tego roku inwestycje wyniosły 214 mln zł, z czego portfele zagraniczne stanowiły 90 proc. tej sumy.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. W pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowała 80 mln zł zysku netto wobec 61 mln zł rok wcześniej.

kruk, deutsche bank, wierzytelności, itacapital
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Bzdura
2017-06-19 22:05
Als ti jest bzdurny text
To nie jest warte 500 mln.
Człowiek ktory to napisał nie wie co pisze i zdecydowaniw za to nie powinien wynagrodzenia otrzymać
Gjiy
2017-06-19 19:31
Sprzedaż długów ?! Przecież to są jaja! Kredytobiorca podpisał umowę z bankiem a nie osobami zewnetrznymi.Jak w przypadku abonamentu tv banki udostępniają dane klientów bez ich zgody,co narusza ustawę o danych osobowych!Dziwi mnie ze nikt do tej pory jeszcze się za to nie wziął!
EWA
2017-06-19 17:33
KRUKA W POLSCE NALEŻY ZNACJONALIZOWAĆ!
W TEN SPOSÓB OBNIŻY SIĘ DŁUG KONSUMENCKI
ORAZ POMOC FRANKOWICZOM.
PAN PREZYDENT MA TUTAJ POLE DO POPISU
I WYWIĄZANIE SIĘ ZE SWOICH OBIETNIC WYBORCZYCH.
NIEMIECKIE BANKI UMYWAJĄ RĘCE
Pokaż wszystkie komentarze (7)