Notowania

kary dla banków
20.05.2015 18:00

Największe banki ukarane za manipulowanie kursami i stopami

Na liście są JPMorgan Chase, Citigroup, Barclays, Royal Bank of Scotland i szwajcarski USB AG. Suma kar to prawie 6 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pięć z największych banków, oskarżonych w USA o manipulowanie kursami walut i stopami procentowymi, władze ukarały grzywnami łącznej wysokości około 5,6 miliardów dolarów. Banki zgodziły się uznać swą winę - poinformował w środę resort sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Za przestępcze manipulowanie kursem dolara i euro w latach 2007-2013 amerykańskie banki JPMorgan Chase i Citigroup zapłacą odpowiednio 550 mln dolarów i 925 mln dolarów, a brytyjskie banki Barclays i Royal Bank of Scotland - 650 mln dolarów i 395 mln dolarów.

Piąty bank - szwajcarski USB AG - ma się przyznać do manipulowania stopami procentowymi i zapłaci 203 mln dolarów.

Na sumę kar złoży się też m.in. 1,6 mld dolarów grzywien nałożonych osobno na wymienione pięć banków przez amerykańską Rezerwę Federalną. Barclays zapłaci dodatkowo m.in. 1,3 mld dolarów departamentowi usług finansowych stanu Nowy Jork, amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (agencja regulująca rynek kontraktów futures) i brytyjskiej Financial Conduct Authority (regulator sektora usług finansowych).

W ramach porozumienia ze stanem Nowy Jork bank Barclays zwolni ośmiu pracowników, którzy manipulowali kursami walut.

Reuters odnotowuje, że w sumie władze USA i państw europejskich za manipulowanie rynkami finansowymi ukarały już siedem banków grzywnami, przekraczającymi łącznie 10 miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kary dla banków, kary dla banków, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz