Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFOŚiGW chce wydać do 200 mln zł na podwyższenie kapitału BOŚ Banku

15
Podziel się:

NFOŚiGW zadeklarował udział w podwyższeniu kapitału Banku Ochrony Środowiska kwoty do 200 mln zł. Wcześniej Fundusz musi uzyskać wszystkie wymagane zgody.

NFOŚiGW chce wydać do 200 mln zł na podwyższenie kapitału BOŚ Banku
(Wikimedia/Fermina CC SA-3.0)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zadeklarował udział w podwyższeniu kapitału Banku Ochrony Środowiska kwoty do 200 mln zł. Wcześniej Fundusz musi uzyskać wszystkie wymagane zgody.

BOŚ Bank jest jednym z dwóch banków w kraju, które nie zapłaciły podatku bankowego. Głęboka restrukturyzacja, którą bank przechodzi po zmianie władz i zarządu skutkuje realizacją planu naprawczego. Bank potrzebuje dokapitalizowania. Główny akcjonariusz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szykuje na to 200 mln zł. Ma objąć połowę nowej emisji akcji.

"W nawiązaniu do raportu bieżącego o rozpoczęciu oferty i subskrypcji nie mniej niż 1 i nie więcej niż 40 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii U Banku Ochrony Środowiska o wartości nominalnej 10 zł każda w formie subskrypcji prywatnej, zarząd informuje, iż otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniu 1 czerwca 2016 r. deklarację przeznaczenia na podwyższenie kapitału banku kwoty do 200 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Zaangażowanie to będzie możliwe w przypadku uzyskania przez Fundusz wymaganych przez stosowne przepisy zgód, w tym zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych i ministra właściwego do spraw środowiska, przy czym Fundusz zainicjował już działanie zmierzające do uzyskania wskazanych zezwoleń, podano także.

Pod koniec maja br. zarząd BOŚ podjął decyzję o rozpoczęciu oferty i subskrypcji do 40 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii U o wartości nominalnej 10 zł każda w formie subskrypcji prywatnej. W kwietniu akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska podjęli decyzję w sprawie podniesienia kapitału w drodze emisji do 40 mln akcji.

Zamiarem zarządu banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł. Podwyższenie kapitału zakładowego miało nastąpić w drodze emisji akcji w ofercie niepublicznej. Wcześniej w lutym nadzwyczajne walne zgromadzenie BOŚ przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji. Sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), główny akcjonariusz zapowiedział później, że weźmie udział w podwyższeniu kapitału banku i nie zamierza obecnie zmniejszać swojego zaangażowania w BOŚ. Obecnie ma 56,62 proc. akcji banku.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. Od 2015 roku straciły już 63 proc. po tym jak coraz wyraźniej widać było nieefektywność zmian wprowadzonych przez poprzedni zarząd. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Notowania akcji BOŚ na giełdzie od 2015 roku

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
P0rażka 8 lat
7 lat temu
Dokapitalizowanie i restrukturyzacja, bo nieciekawa kondycja banku ......... a ile brali prezie i zarząd tego quuurewskiego interesu ?! Pewnie nadal biorą tylko nowe ryje się pojawią z łapami do kasy ..... tfu !
wie
7 lat temu
Rok temu chciałem otrzymać dofinansowanie na pompe ciepła firmy NIBE (ogrzewanie ekologiczne)niestety eksperci tego banku nie dali nam tej możliwości- wiem że ludzie siedzący w tym biznesie rwali zwroty jak ta lala. Owszem dostałem dofinansowanie ale w PKO BP bez dopłat do energooszczędności. Powinni wykonać audyt tego skądinąd ekologicznego pseudo banku. Jestem na NIE!!!!!!!
jarek2229
7 lat temu
Jak frankowcy to wiedzieli co robia i niech sobie radza albo się wieszają ale bankom to trzeba ładować w pape kase bo padną.Niech padaja
sexPiStols
7 lat temu
bank pada państwo maści z budżetu, frankowicze mają kłopoty - olewa
Jack
7 lat temu
Gdy bank ma kłopoty - Dyrektor - zazwyczaj biorący milionowe pensje - powinien je zwrócić - skoro nie umiał zarządzać - kasa mu się nie należy.