Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pekao nie wyklucza przejęć na polskim rynku bankowym

Pekao nie wyklucza przejęć na polskim rynku bankowym

Luigi Lovaglio Fot. Wojciech Stróżyk/Reporter
Luigi Lovaglio

Bank Pekao jest gotowy na przejęcia banków i ma na ten cel wystarczający kapitał. Jeśli zdecyduje się na zakup, to będzie to podmiot, który nie ma w portfelu franków szwajcarskich, a proponowana cena nabycia znajduje się poniżej wartości księgowej, poinformował Luigi Lovaglio. Prezes nie skomentował jednak doniesień na temat zakupu części Banku BPH.

- Mamy kapitał, który pozwala nam rosnąć szybciej niż sektor, a wzrost rynku nie będzie duży w tym roku. Pomimo naszych ambitnych planów wzrostu pozostanie nam jeszcze znaczna część kapitałów do zagospodarowania - powiedział prezes Luigi Lovaglio.

Prezes nie skomentował doniesień "Pulsu Biznesu" na temat zakupu części Banku BPH przez Pekao.

W wywiadzie dla ISBnews w grudniu ubiegłego roku prezes UniCredit Federico Ghizzoni mówił, że plany wzrostu UniCredit w Polsce obejmują także potencjalne akwizycje, ale obecnie grupa nie jest zaangażowana w żaden proces przejęcia.

Miliard złotych kredytów detalicznych miesięcznie

Bank Pekao chce udzielać 1 mld zł kredytów detalicznych miesięcznie w tym roku, pomimo prognozowanego w sektorze spadku dynamiki wzrostu w tym sektorze. Bank oczekuje, że będzie rósł szybciej niż rynek w 2016 roku.

Pekao prognozuje, że w 2016 roku rynek kredytów detalicznych będzie rósł w tempie 3,3 proc., kredytów dla przedsiębiorstw - w tempie 3,5 proc. Spodziewany wzrost depozytów detalicznych to 5,7 proc., depozytów przedsiębiorstw 3,3 proc., a funduszy inwestycyjnych 5 proc.

- Zapowiada się niełatwy rok, ale nasza strategia się nie zmienia. Chcemy kontynuować wzrost i to wzrost powyżej rynku - powiedział prezes.

Łączna wartość nowych kluczowych kredytów (pożyczka ekspresowa, kredyty mieszkaniowe) udzielonych klientom indywidualnym wyniosła ok. 14 mld zł i była wyższa o 12 proc. w porównaniu do 2014 roku. Wartość portfela kredytów detalicznych wyniosła 53,94 mld zł na koniec ubiegłego roku.

Kredyty korporacyjne wzrosły o 3 proc. rok do roku do 74,1 mld zł na koniec 2015 roku Wolumen tych kredytów wzrósł o 4,5 mld zł w skali roku.

Wartość depozytów detalicznych złożonych w banku wzrosła o 8 mld zł, co przełożyło się na wzrost salda depozytów detalicznych ogółem o 14,7 proc. rok do roku do 63,9 mld zł.

Spadek zysku

Bank Pekao zarobił w 2015 roku na czysto 2,293 mld złotych. To o 16 procent mniej w stosunku do 2014 roku. Jeden z największych banków działających w Polsce nie zdołał również utrzymać na wcześniejszym poziomie zysków z tytułu odsetek oraz opłat i prowizji. Na odsetkach firma zarobiła ponad 4 mld złotych, a na opłatach nieco ponad 2 mld złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl.

Prezes Lovaglio zapowiedział, że celem Banku Pekao na 2016 rok jest ograniczenie spadku wyniku w skali roku do wartości jednocyfrowej.

Bank Pekao działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (ponad 1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 20 000 w całej Europie. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Bank od 1999 r. należy do włoskiej grupy UniCredit.

finanse, bankowość, bank pekao, peo
Czytaj także
Polecane galerie
keks
91.199.246.* 2016-02-09 15:16
BOS jest ok... poniżej wartości księgowej...