Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKO BP poprawia wyniki. Ponad 3 mld zł zysku

PKO BP poprawia wyniki. Ponad 3 mld zł zysku

Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku. Fot. Newseria
Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku.

PKO BP w ubiegłym roku udzielił kredytów hipotecznych na kwotę blisko 13 mld zł. To w dużej mierze przyczyniło się do ponad 3 mld zł zysku. Zgodnie z prognozami sam czwarty kwartał dał o prawie 40 proc. lepszy wynik niż rok wcześniej.

aktualizacja 9:05

Największy polski bank pochwalił się wynikami finansowymi. PKO BP zakończył 2017 rok z 3,1 mld zł zysku netto.

Poprawa byłaby jeszcze większa, gdyby brać pod uwagę podstawową działalność z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych, które zaburzają porównania. Zarząd wskazał, że pomijając rozliczenie transakcji przejęcia spółki Visa Europe oraz sprzedaży majątku spółki Qualia Development, zysk netto byłby aż o 28 proc. wyższy.

Z punktu widzenia inwestorów kluczowa jest informacja o czwartym kwartale. Końcówka roku przyniosła 820 mln zł zysku wobec 593,3 mln zł wypracowanych rok wcześniej.

Progres jest duży, ale nie ma mowy o większym pozytywnym zaskoczeniu. Zbliżony wynik prognozowali analitycy. Typowania jedenastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się w przedziale od 805 mln zł do 869,9 mln zł.

Inwestorzy giełdowi z zadowoleniem przyjęli najnowsze informacje, choć ze względu na brak zaskoczenia nie ma mowy o większej euforii. W pierwszych minutach poniedziałkowej sesji notowania banku rosną niecały 1 proc.

"Efektem naszych działań jest zarówno wzrost sumy bilansowej, liczby klientów jak i kapitalizacji giełdowej - na koniec 2017 roku wartość rynkowa PKO Banku Polskiego sięgnęła 55 mld zł, co czyni z banku najcenniejszą spółkę notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" - podkreśla w liście do akcjonariuszy prezes Zbigniew Jagiełło.

Prezes PKO BP: Polacy mają w genach przedsiębiorczość


 

Prezes PKO BP wskazuje, że suma bilansowa banku wzrosła do 297 mld zł, co oznacza, że dystans do kolejnego pod względem wielkości banku w Polsce przekracza 100 mld zł.

PKO BP ma około 18 proc. wszystkich depozytów klientów składanych w bankach. Podobny udział w rynku ma w przypadku kredytów.

W 2017 roku przybyło PKO BP około 300 tys. klientów. Bank prowadzi ponad 7 mln rachunków.

W ubiegłym roku bank udzielił kredytów hipotecznych o wartości blisko 13 mld zł. Na ostatni dzień grudnia całkowita wartość portfela kredytów i pożyczek wyniosła 205,7 mld zł.

wyniki, pko bp, pko, kredyty, zbigniew jagiełło
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Krycha
2018-03-28 12:26
Okradają Polaków z odsetek od lokat to mają zysk. Złodziejstwo w białych rękawiczkach.
andrzej
2018-03-13 22:25
Depozyty 2% kredyt gotówkowy 28,3 % lichwa w biały dzień , skoro państwowy to może i kredyty by były niższe by ruszyć gospodarke do przodu a i za tymi dwoma panstwowymi bankami i prywatne nie mając wyjścia obniżą te złodziejskie oprocentowanie.
ola
2018-03-13 14:51
w końcu wypłacą DYWIDENDE !!!! 3 lata jej nie było !!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (45)